Ana Sayfa « E-tarih.org    
 
   
MARKET GARDEN OPERASYONU

 
MARKET GARDEN OPERASYONU
Market Garden Operasyonu

Market Garden Operasyonu 17 Eylül - 25 Eylül 1944 II. Dünya Savaşı´nda Müttefik Kuvvetleri´nin Hollanda´nın Arnheim şehrine yaptığı hava çıkartma operasyonudur. Genel olarak Müttefik Kuvvetleri için olumsuz geçen bir operasyondu.

General Montgomery´nin planı dahilinde‚ üç kademeli bir hava indirme operasyonu ile Hollanda´nın Arnhem şehrine kadar olan köprüler ele geçirilecek ve oluşturulan bu hattan (Hells Highway) İngiliz 30. Tümeni zırhlı birlikleriyle Arnhem şehrine ulaşacaktır.

Tarihin en büyük hava indirmesidir. Hava indirmesi üç gün sürmüş‚ birliklerin üçte biri planörlerle belirlenen hedeflere bırakılmıştır.

Operasyonun sebebi Alman hattının ikmal yetersizlikleri nedeniyle kırılamaması‚ General Patton´nun birliklerinin Aachen şehri önlerinde durmasıdır. hedefi ise Alman sanayi bölgesi Ruhr´a Siegfried hattını by-pass ederek saldırmak ve savaşı 1945 yılına girmeden bitirmektir.

Alınan istihbaratın müttefiklerce değerlendirilmemesi sonucu Arnhem’e indirilen İngiliz 1. Hava İndirme Tugayı‚ bölgede bulunan alman 2. SS Panzer Birliği´nin saldırıları sonucunda‚ hiçbir zırhlı desteği olmadan‚ 25 eylüle kadar Arnhem´de tutunmuştur. Bu tarihte cepheye indirilen paraşütcülerden kalan 2200´ü de Arnhem´den çıkarılmıştır. Müttefik saldırısı beklenen sonuçların çok uzağında kalmıştır.Market Garden Operasyonu´ndan Bazı Kareler...