haberler

Ana Sayfa
Biyografiler Tarih Sözlüğü Haberler Makaleler Görüş ve Önerileriniz Kütüphane Linkler Arama Kaynakça

Silahlar Sorularla Osmanlı Tarihi Eserler Tablolar Osmanlıca Sözlük
Siz savaşla ilgilenmeyebilirsiniz, savaş sizinle ilgilenir.   Osman Pamukoğlu

  Ana Sayfa  

» KUMKALE’DEKİ TARİHİ TÜRK MEZARLIĞI YENİDEN DÜZENLENİYOR
» Malkoçoğlu'nun babasının mezarı bulundu
» Türk tarihini alt üst edecek iddia
» Fatih'in darbecilere verdiği ceza
» ABDULHAMİT'İN ÖZEL YAPTIRDIĞI ÇEŞMEYİ KIRDILAR
» Kayıp Pers ordusu bulundu
» DİYAP AĞA NEDEN BAŞTACIDIR,SEYİT RIZA NEDEN ASILDI?
» Nedir bu Yavuz Sultan Selim’le alıp veremediğiniz
» KÂBE'deki son Osmanlı izi de SİLİNİYOR
» Soğuk Savaş?ı o başlattı
» Korkunç İvan Müslüman mıydı
» Büyük İzmir Yangını ilk kez yayınlanacak
» Tarihçiler 120 kahraman çocuğu araştırdı
» Özdaş: Deniz altındaki tarih turizme açılsın
» 8 Bin Yıl' Duvarı!

Toplam 324 Adet
 
 
E-Tarih.org
farkedermi@Web


 
Atatürk'ün hiç bilinmeyenleri

 

Can Dündar, yönetmenliğini yaptığı 'Mustafa' filminde Atatürk'ün ilk kez opera dinlediği Sofya'daki binaya gittiklerini ve o operanın afişine ulaştıklarını anlattı. Dündar, filmdeki görüntüler için büyük paralar ödendiğini anlattı.

Kanal D'deki Şeffaf Oda programına konuk olan Can Dündar, 29 Ekim'de sinemalarda gösterilecek olan 'Mustafa' filmiyle ilgili bazı bilgiler verdi.

Film için Atatürk'ün ayak bastığı her yere gitmeye çalıştıklarını anlatan Can Dündar, filmdeki bir çok ilginç ayrıntıdan bir tanesini şöyle aktardı:

"Selanik'te doğduğu evden başladık çekimlere. Biraz onun yolculuğunu sürdürelim istedik. Manastır'a gittik, onun okuduğu okulun koridorlarda dolaştık. Sofya'da ilk opera seyrettiği opera binasında onun oturduğu koltuğa oturup neler hissetmiş olabileceğini hissetmeye çalıştık. Hatta ilk hangi operayı izlediğinin peşine düştüm. Sofya'da bir müzik tarihçisine gittik. Tarihi verdik, opera tarihçisi baktı ve 19 Mayıs tarihli Aida operasıymış. O operanın afişini çıkarıp bize verdi."

Can Dündar 'Mustafa' filminde ilk kez günışığına çıkan Atatürk ve İsmet İnönü arasında geçen bir yazışmanın da yer alacağını belirterek "Trendeki o görevden alma hikayesinin gecesinde birlikte bir tarih kongresine gidiyorlar. Orada çok ilginç bir yazışmaları var. O yazışmayı İsmet Paşa ölene kadar saklıyor. Bu çok heyecan verici bir şey. Sonuçta ciddi bir hükümet krizi yaşanıyor. Başbakan'ı görevden alıyor. Ama onun öncesinde birbirlerine yazdıkları o not, o kadar insani ve dostluk içeriyor ki" dedi.

Görüntüler için büyük paralar ödendi

190 kopya olarak 29 Ekim'de vizyona girecek olan filmin çok da maliyetli olduğunu anlatan Can Dündar, "En büyük maliyet de şunu söylemek lazım; yurtdışı arşivlerden alınan görüntüler. İnsan şunu görüyor ki Türkiye'nin arşivi sürüldüğünde, önceleri buna çok üzülüyordum ama sonradan iyi ki öyleymiş demeye başladım, bizdeki belgeler, filmler o kadar hor kullanılmış, yok edilmiş ve zamanla kaybolmuş ki. Yurtdışında o filmleri bulunca müthiş seviniyor insan. Bu topraklarda çekilmiş filmleri servet ödeyerek oradan almak da tuhaf oluyor" dedi.

Dündar, Keriman Halis'in dünya güzeli seçildiği yarışmanın filmini de bulduklarını ve çok büyük bir ücret ödediklerini de ifade etti.

 
 
Yorumlar
Yorum Ekle  
 
 


Sitemiz bilgilendirme amaçlıdır, kesinlikle ticari bir amaç gütmemektedir.
Bu sayfa En iyi 1024x768 boyutlarında Görüntülenmektedir. E-Tarih.org - Farkedermi@WebTeam