haberler

Ana Sayfa
Biyografiler Tarih Sözlüğü Haberler Makaleler Görüş ve Önerileriniz Kütüphane Linkler Arama Kaynakça

Silahlar Sorularla Osmanlı Tarihi Eserler Tablolar Osmanlıca Sözlük
Onur, erdemin armağanıdır   Cicero

  Ana Sayfa  

» KUMKALE’DEKİ TARİHİ TÜRK MEZARLIĞI YENİDEN DÜZENLENİYOR
» Malkoçoğlu'nun babasının mezarı bulundu
» Türk tarihini alt üst edecek iddia
» Fatih'in darbecilere verdiği ceza
» ABDULHAMİT'İN ÖZEL YAPTIRDIĞI ÇEŞMEYİ KIRDILAR
» Kayıp Pers ordusu bulundu
» DİYAP AĞA NEDEN BAŞTACIDIR,SEYİT RIZA NEDEN ASILDI?
» Nedir bu Yavuz Sultan Selim’le alıp veremediğiniz
» KÂBE'deki son Osmanlı izi de SİLİNİYOR
» Soğuk Savaş?ı o başlattı
» Korkunç İvan Müslüman mıydı
» Büyük İzmir Yangını ilk kez yayınlanacak
» Tarihçiler 120 kahraman çocuğu araştırdı
» Özdaş: Deniz altındaki tarih turizme açılsın
» 8 Bin Yıl' Duvarı!

Toplam 324 Adet
 
 
E-Tarih.org
farkedermi@Web


 
Hitit mezarları hayat buluyor


    22 Ekim 2008
Ankara Üniversitesi (AÜ) Dil Tarih Coğrafya Fakültesi (DTCF) Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Alacahöyük Kazı Başkanı Prof. Dr. Aykut Çınaroğlu, Çorum’un Alaca ilçesinde, Alacahöyük ören yerindeki Hititlere ait prens ve prenses mezarlarının eski görünümüne kavuşması için başlatılan projenin önemli ölçüde tamamlandığını, mezarların gelecek yıl ziyarete açılacağını bildirdi.

Prof. Dr. Çınaroğlu, Alacahöyük’te Hititler’den kalma 13 prens ve prenses mezarı bulunduğunu, bu mezarlardan Hitit uygarlığının geldiği noktayı gösteren, aralarında Hitit güneş kurslarının da olduğu zengin hazineler çıkarıldığını ifade etti.

Eserler Ankara’da

Çıkarılan eserlerin Ankara’daki Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergilendiği için mezarların boş kaldığını belirten Prof. Dr. Çınaroğlu, bu nedenle prens ve prenses mezarlarının eski görünümüne kavuşması için çalışma başlattıklarını kaydetti.

Alacahöyük’te zamanla tahrip olan 13 mezardan 6’sının yerine orijinal ölçülerde, üzeri cam fanusla kaplı mezarlar inşa ettiklerini bildiren Prof. Dr. Çınaroğlu, içine prens ve prenseslerin iskeletleriyle mezardan çıkan güneş kursları, altın ve gümüş eşyaların kopyasının konulacağı 6 mezarın gelecek yıl ziyarete açılacağını kaydetti.

Prof. Dr. Aykut Çınaroğlu, "Zamanla önemli ölçüde tahrip olan mezarlar, sadece dört duvar şeklinde, hiçbir anlamı olmadan bomboş duruyordu. Mezarların canlandırılması ve hazinenin ihtişamının görülmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığının onayıyla 15 Mayısta proje başlattık. Hititlere ait prens ve prenses mezarlarına eski ihtişamlı görünümlerini kazandıracağız" diye konuştu.

Bakanlık onay verdi

Mezarların restorasyonu ve canlandırılması için Kültür ve Turizm Bakanlığı Koruma Kurulundan onay aldıklarını belirten Prof. Dr. Aykut Çınaroğlu, şöyle dedi: "Mayıs ayında Bakan Ertuğrul Günay’ın da katıldığı törenle çalışmalara başlamıştık. 13 mezardan 6’sı orijinal ölçülerinde, aynı konumda yeniden yapıldı ve üzeri özel bir cam fanusla kapatıldı. Projemizin ilk aşaması olan mezarların yapımını bitirdik. Şimdi mezarların içine iskeletler, ölülerle birlikte gömülen güneş kursları ile altın ve gümüş eşyaların birer kopyaları konulacak." Prof. Dr. Aykut Çınaroğlu, ölüm törenleriyle ilgili video hazırlanacağını ifade ederek, "Böylece ziyaretçiler, 4 bin 500 sene önce bir Anadolu prens ve prensesinin nasıl gömüldüğünü ve ne kadar ihtişamlı eserlerle birlikte öteki dünyaya uğurlandığını görüp yaşayacaklar" dedi.

 
 
Yorumlar
Yorum Ekle  
 
 


Sitemiz bilgilendirme amaçlıdır, kesinlikle ticari bir amaç gütmemektedir.
Bu sayfa En iyi 1024x768 boyutlarında Görüntülenmektedir. E-Tarih.org - Farkedermi@WebTeam