haberler

Ana Sayfa
Biyografiler Tarih Sözlüğü Haberler Makaleler Görüş ve Önerileriniz Kütüphane Linkler Arama Kaynakça

Silahlar Sorularla Osmanlı Tarihi Eserler Tablolar Osmanlıca Sözlük
Siz savaşla ilgilenmeyebilirsiniz, savaş sizinle ilgilenir.   Osman Pamukoğlu

  Ana Sayfa  

» KUMKALE’DEKİ TARİHİ TÜRK MEZARLIĞI YENİDEN DÜZENLENİYOR
» Malkoçoğlu'nun babasının mezarı bulundu
» Türk tarihini alt üst edecek iddia
» Fatih'in darbecilere verdiği ceza
» ABDULHAMİT'İN ÖZEL YAPTIRDIĞI ÇEŞMEYİ KIRDILAR
» Kayıp Pers ordusu bulundu
» DİYAP AĞA NEDEN BAŞTACIDIR,SEYİT RIZA NEDEN ASILDI?
» Nedir bu Yavuz Sultan Selim’le alıp veremediğiniz
» KÂBE'deki son Osmanlı izi de SİLİNİYOR
» Soğuk Savaş?ı o başlattı
» Korkunç İvan Müslüman mıydı
» Büyük İzmir Yangını ilk kez yayınlanacak
» Tarihçiler 120 kahraman çocuğu araştırdı
» Özdaş: Deniz altındaki tarih turizme açılsın
» 8 Bin Yıl' Duvarı!

Toplam 324 Adet
 
 
E-Tarih.org
farkedermi@Web


 
Agora göründü


Kent merkezinde "dünyanın en büyük antik agorası" kabul edilen tarihi İzmir Agorası, Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı kamulaştırmalar ve yıkımlar sonunda İkiçeşmelik ile buluşuyor.

Agora göründü
YENİ ŞAFAK / İZMİR
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin tarihi İzmir Agorası'nda sürdürdüğü çalışmalarda önemli bir dönemeçe daha girildi. Bir yandan arkeolojik kazılarla tarih toprak altından gün yüzüne çıkarılırken, diğer taraftan da İkiçeşmelik Caddesi'nden geçenlerin Agora'daki tarihi kemer ve sütunlarını görebileceği kamulaştırma ve yıkımlara başlandı. Bölgedeki eski ve metruk yapıların yıkılarak kazı alanının genişletilmesiyle, Agora'nın kentle buluşmasında çok büyük bir adımın atılmış olacağı bildirildi.

İlk kamulaştırmalarına 1997 yılında başlanan, ilk yıkımı ise 2005 yılında başlayan Agora için, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından bugüne kadar 19.3 milyon YTL harcandı. Bölgede bulunan 87 parsel için kamulaştırma kararı alınırken, 49 parselin tam kamulaştırılması yapıldı ve 47 bina yıkıldı. Son binaların da yıkılması ile Agora - İkiçeşmelik arası açılmaya başladı. Son yapılacak yıkımlarla birlikte çok kısa süre içerisinde Agora'daki tarihi sütunlar ve kemerler, ana yoldan görülebilecek hale gelecek. Agora'nın İkiçeşmelik Caddesi ile buluşması hem ziyaretçiler açısından avantajlı olacak hem de kazı yapılacak alan daha da genişleyerek bugüne kadar toprağın altında bekleyen tarih, gün yüzü ile buluşacak.

Büyükşehir Belediyesi, tarihi Agora'da 16 bin 853 metrekare kamulaştırılacak alandan bugüne kadar 12 bin 695 metrekaresi kamulaştırıldı. Diğer bölümler için yasal süreç ise devam ediyor.

 

'TARİHİ MİRASA SAHİP ÇIKIYORUZ'

 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Agora ve Çevresi Koruma, Geliştirme ve Yaşatma Projesi" çerçevesinde bir yandan İzmir Agorası'nda devam eden arkeolojik kazılara destek verdiklerini, diğer yandan da tarihi kalıntılar üzerindeki kamulaştırdıkları yapıları yıkarak kazı alanının genişlemesinin önündeki engelleri ortadan kaldırdıklarını söyledi. Agora'nın İkiçeşmelik ile bütünleşmesinin önemine değinen Başkan Aziz Kocaoğlu, "1. derecede Arkeolojik SİT bölgesinde bulunan yapıların kamulaştırmaları ve yıkımlar önümüzdeki süreçte de devam edecek. Böylece, Agora ve çevresinin Arkeoloji ve Tarih Parkı olarak düzenlenmesinin önü tamamen açılacak. Tüm çalışmaları tamamladığımızda, tarihi aksı kentle bütünleştirmiş ve farklı bir kimlik kazandırmış olacağız. Yapılan bu çalışmalar, 8 bin 500 yıllık bir geçmişi olan İzmir'in kültürel ve arkeolojik değerlerini ortaya çıkarmak açısından son derece önemli. İzmir kentinin tarihi mirasına sahip çıkıyoruz" diye konuştu.

26.10.2008

 
 
Yorumlar
Yorum Ekle  
 
 


Sitemiz bilgilendirme amaçlıdır, kesinlikle ticari bir amaç gütmemektedir.
Bu sayfa En iyi 1024x768 boyutlarında Görüntülenmektedir. E-Tarih.org - Farkedermi@WebTeam