haberler

Ana Sayfa
Biyografiler Tarih Sözlüğü Haberler Makaleler Görüş ve Önerileriniz Kütüphane Linkler Arama Kaynakça

Silahlar Sorularla Osmanlı Tarihi Eserler Tablolar Osmanlıca Sözlük
On ulusun, on yiğit adamının gücü tek bir kimsede toplansa yine bir Türk'e bedel olmaz. Türklerin en çok konuştuğu şey savaştır, zaferdir. Eğlenceleri ise attır, silahtır. Türklerin doğrulukları ve namuslulukları ne kadar övülse yeridir.   Charles Mcfarlene

  Ana Sayfa  

» KUMKALE’DEKİ TARİHİ TÜRK MEZARLIĞI YENİDEN DÜZENLENİYOR
» Malkoçoğlu'nun babasının mezarı bulundu
» Türk tarihini alt üst edecek iddia
» Fatih'in darbecilere verdiği ceza
» ABDULHAMİT'İN ÖZEL YAPTIRDIĞI ÇEŞMEYİ KIRDILAR
» Kayıp Pers ordusu bulundu
» DİYAP AĞA NEDEN BAŞTACIDIR,SEYİT RIZA NEDEN ASILDI?
» Nedir bu Yavuz Sultan Selim’le alıp veremediğiniz
» KÂBE'deki son Osmanlı izi de SİLİNİYOR
» Soğuk Savaş?ı o başlattı
» Korkunç İvan Müslüman mıydı
» Büyük İzmir Yangını ilk kez yayınlanacak
» Tarihçiler 120 kahraman çocuğu araştırdı
» Özdaş: Deniz altındaki tarih turizme açılsın
» 8 Bin Yıl' Duvarı!

Toplam 324 Adet
 
 
E-Tarih.org
farkedermi@Web


 
Osmanlı'nın Fetih Yöntemleri

Osmanlı'nın fetih yöntemleri ve muhasara gücü

Osmanlı Tarihi bir anlamda fetihler tarihidir. Peki o görkemli fetihler birbiri ardına nasıl gelmiştir. Osmanlı'nın fetih yöntemlerinde muhasara kabiliyetini göz ardı etmemek gerekiyor.

Babası II. Murat da bir muhasara uzmanı olan Fatih Sultan Mehmed'in 'kimsenin fethedemez dediği İstanbul'u kimsenin aklına hayaline gelmeyecek yöntemlerle fethetmeyi başarmasında dehasının yanı sıra bir muhasara kültürünün de rolü büyüktür.   Tüm Müslüman hakanların gönüllerini süsleseyen İstanbul'un düşürülmesinin en az şehrin görkemi kadar ihtişamlı oluşu bu kültürün kaidesine oturtulan muhteşem deha sayesinde gerçekleşti.  

Bilindik tüm muhasara yöntemlerinin dört dörtlük uygulanması yeterli olmadığı için, havan topunun icadı, gemilerin karadan yürütülmesi gibi tarihi keşiflerle tarihin altın sayfalarına yazılan, çağ kapatıp, yeni çağ açan bu muhasara zaferle sonuçlanmıştı.

Osmanlı Devleti sadece İstanbul'u değil, dünyanın ele geçirilmesi ve yönetilmesi en zor bölgelerini fethetmiş ve uzun asırlar başarıyla yönetmiştir.

Bu dönemde şehirler, etrafını kuşatan sağlam surlarla korunduğundan; Osmanlılar, bu şehirleri fethedebilmek için muhasara savaşı yapmak zorunda kalmışlar; sürekli kendilerini yenilemek suretiyle geliştirdikleri yeni yöntemlerle, muhasaralarda oldukça başarılı olmuşlar ve bir çağın kapanmasını sağlamışlardır. Bu başarı, fetihleri gerçekleştiren Osmanlı ordusunda hizmet eden komutanından en ufak neferine ve ordunun ihtiyaçlarını karşılayan geri hizmet birliklerine kadar, insan unsurunun kalitesi ve bu kaliteyi ortaya çıkaran maddi ve manevi unsurlar sayesinde elde edilmiştir.

Sabri Zengin'in Nesil yayınlarından çıkan Osmanlı'nın Fetih Yöntemleri  adlı eseri, bu başarının arka planında yatan bilgi ve alın terini gözler önüne seriyor.  Eserde bir kalenin kuşatma kararının verilmesinden kalenin fethinden sonra yapılan işlere kadar geçen süreçte yaşanan hadiselerle, başarıyı ortaya çıkaran maddi ve manevi değerler de anlatılmak suretiyle, Osmanlı medeniyetinin dayandığı temeller ortaya konulmaya çalışılmış.

Muhasara kavramı ve Osmanlılara kadar İslam Dünyasında muhasaranın kısa tarihçesi ile başlayan eserde, şehirlerin savunulması için yapılan tahkimatlar, hisarların, kalelerin yapılması ardından bu kalelerin hangi çağlarda nasıl muhasara edildiği anlatılıyor. 

Osmanlılara kadar İslam dünyasında muhasaranın kısa tarihinin ardından birinci bölümde Osmanlıların kaleleri muhasara yöntemleri anlatılıyor ve örnek muhasaralar izah ediliyor. Abluka yönteminden, mancınık saldırılarına, diplomatik faaliyetlerden tecrit faaliyetlerine kadar yöntemleri bu bölümde görüyoruz.  Lağımcı leşkerlerinden humbaracılara kadar pek çok faaliyetde bu çerçevede izah ediliyor.

Kitabın ikinci bölümü muhasara hazırlıkları, yürüyüş ve lojistik destek konularına ayrılmış, seferberlik halinden muhasara hazırlıklarına kadar, geçiş yollarının hazırlanması, ordunun yüryürüş nizamından topların ve cephanenin nakli de bu bölümde yer alıyor. Harp sırasında düşmanla haberleşme ve haber alma hizmetleri de bu bölümün konuları arasında.

Ulaşım ikmal yolları ve araçları ile posta hizmetlerini anlatan bu bölümün ardından musaralarda hizmet gören askeri birlikler, piyadeler, süvariler, Akıncılar, deliler, Cebeciler, Humbaracılar, Lağımcılar Topçular, Müsellemler, Cerarur, Canbaz ve Tatarların karşımıza çıktığı üçüncü bölümde, fetihlerde Osmanlı Ordusu'nun başarını artıran nedenler üzerinde duruluyor...  

Kitabın son bölümü ise muhasaralarda kullanılar silahlardan oluşuyor. Bu ilginç çalışma bir doktora tezi titizliğinde hazırlanmış olmasının yanı sıra, dilinin sadeliği anlatımın yalındığı ve bol maddeli izahlarla zenginleştirildiği için her kesimden okuyucuya hitap ediyor. Yalnızca tarih meraklılarının değil, tarihi filmleri izlerken sahnelerde yer alan tarihi arka planlarında rahatlıkla okunması açından her tarihi film meraklısına doğrudan hitap ediyor.. Tabi tarihi roman ve senaryo yazmak isteyenlerin mutlaka göz atması gereken bir eser olduğunun altını özellikle çizmekte yarar var..

 
 
Yorumlar
Yorum Ekle  
 
 


Sitemiz bilgilendirme amaçlıdır, kesinlikle ticari bir amaç gütmemektedir.
Bu sayfa En iyi 1024x768 boyutlarında Görüntülenmektedir. E-Tarih.org - Farkedermi@WebTeam