haberler

Ana Sayfa
Biyografiler Tarih Sözlüğü Haberler Makaleler Görüş ve Önerileriniz Kütüphane Linkler Arama Kaynakça

Silahlar Sorularla Osmanlı Tarihi Eserler Tablolar Osmanlıca Sözlük
Türkler devlet yıkmakta ve devlet kurmakta birinci sınıf ustadır. Ülkeleri değil kıtaları altüst etmişler ve korkunç saldırışlar arasında sarsılması hiç de kolay olmayan egemenliklerini yaratmışlardır. Tarih Türklerden çok şey öğrendi. Onların elinden çıkma öyle eserler vardır ki uygarlık için birer süs olmaktadır.   Hammer

  Ana Sayfa  

» KUMKALE’DEKİ TARİHİ TÜRK MEZARLIĞI YENİDEN DÜZENLENİYOR
» Malkoçoğlu'nun babasının mezarı bulundu
» Türk tarihini alt üst edecek iddia
» Fatih'in darbecilere verdiği ceza
» ABDULHAMİT'İN ÖZEL YAPTIRDIĞI ÇEŞMEYİ KIRDILAR
» Kayıp Pers ordusu bulundu
» DİYAP AĞA NEDEN BAŞTACIDIR,SEYİT RIZA NEDEN ASILDI?
» Nedir bu Yavuz Sultan Selim’le alıp veremediğiniz
» KÂBE'deki son Osmanlı izi de SİLİNİYOR
» Soğuk Savaş?ı o başlattı
» Korkunç İvan Müslüman mıydı
» Büyük İzmir Yangını ilk kez yayınlanacak
» Tarihçiler 120 kahraman çocuğu araştırdı
» Özdaş: Deniz altındaki tarih turizme açılsın
» 8 Bin Yıl' Duvarı!

Toplam 324 Adet
 
 
E-Tarih.org
farkedermi@Web


 
Tarih ortaya çıktı.

  29.10.2008

Ulusal Kurtuluş mücadelesine ışık tutacak kararların alındığı Sivas Kongresi sırasında, Kongre Zabıt Katibi ve İstanbul Delegesi İsmail Hami Danişment tarafından yazılan tutanak notları ile o günlere ait bazı telgraf metin ve mektupları, satın alınarak Sivas Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi΄ne kazandırıldı.
Vali Veysel Dalmaz, Sivas Kongresi΄nin gerçekleştirildiği Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi binasında, kongrenin yapıldığı salonda yaptığı açıklamada, tarihe ışık tutacak, yeni bilgi ve belgelerin incelemelerin yapılabileceği zengin bir hazineyi müzelerine kazandırdıklarını söyledi.
Bu belgelerin müzeye kazandırılmasının uzun bir uğraşın sonucu olduğunu ifade eden Vali Dalmaz, “Kolay olmadı. Özellikle ilimiz ve Sivas Kongresi açısından çok önemli bilgi ve belgelerin olduğu bu tutanakların, evrakların ele geçirilmesi, elde edilmesi ve müzemize kazandırılması uzun soluklu oldu” diye konuştu.
Katkısı olan herkese teşekkür eden Vali Dalmaz, şöyle konuştu: “Sivas, milli mücadelenin başlangıcında bu uğurda canla, başla hareket edenleri bağrına basmış, burada misafir etmiş ve bu kongre binasında da önemli kararlar alınmış. Burada verilen kararların anında zabıtlarla, notlarla tutulduğunu biliyorsunuz. İsmail Hami Danişment, burada zabıt katibidir. Daha sonra kongre zabıtları heyet üyelerine de gösterilerek son şekli verilmiş, şu anda son şekli Cumhurbaşkanlığı kitaplığında bulunmaktadır. Burada elimizde bulunan nüshaların son şekil olmadığını biliyoruz. Ancak o zaman tutulan notların olduğunu, bunun daha değişik konularda açıklamalar içerebileceği tahminindeyiz. Henüz bu Osmanlıca haliyle elimizde” dedi.
ÇÖZÜMLEMELERİ TARİHÇİLER YAPACAK
Bu belgelerinin çözümlemesinin tarihçiler tarafından yapılacağını ve Cumhurbaşkanlığı kitaplığındaki belgelerle karşılaştırılacağını ifade eden Vali Dalmaz, “Bu konuda bir heyet tarafından derin ve detaylı çalışmalar yapılarak kamuoyuna duyurulacaktır. Burada araştırmacılarımıza, tarihçilerimize, bilim adamlarımıza çok önemli bir kaynağın ortaya çıktığını, ortaya konulduğunu ifade etmek istiyorum” dedi.
Vali Dalmaz, bu belgeleri bir tarafta orijinal hali, bir tarafta çözümlenmiş şekliyle kitap halinde bastırmayı düşündüklerini de dile getirdi.
BELGELER MÜZEDE SERGİLENECEK
Belgeler hakkında görüntüler eşliğinde bilgiler veren Kültür ve Turizm İl Müdürü Kadir Pürlü ise İsmail Hami Danişment΄in kongre esnasında tuttuğu notların eşi tarafından korunmaktayken zayi olmaması, ileride değerlendirilmesi amacıyla kimliği ve adresi kayıtlarında yer alan bir kişiye teslim edildiğini, belgelerin bu kişiden 20 bin 200 YTL bedelle satın alınarak müzelerine kazandırıldığını bildirdi.
Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü΄nün katkılarıyla satın alınan belgelerin sekiz gruptan oluştuğunu ifade eden Pürlü, ΄΄Sivas Kongresi zabıtları ile o günlere ait bazı telgraf metinleri ve mektuplardan oluşan belgeler, müzemizde sergilenecek. Uzmanlarımız tarafından tamamı okunduktan sonra kitap halinde basılacak ve yurt genelinde dağıtımı yapılacak” şeklinde konuştu.
Toplantıda ayrıca, araştırmacı-yazar Sabri Koz da bazı belgelerin tercümesini yaptı.
Vali Veysel Dalmaz, daha sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Mahmut Evkuran ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nihat Gül΄e belgelerin temininde verdikleri katkı nedeniyle teşekkür belgesi verdi.
Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Mahmut Evkuran, Sivas΄ın kültür, sanat ve bilimsel çalışmalar yönünden bakanlıkları tarafından yoğun ve güçlü bir şekilde destekleneceği bir döneme gireceğini, bunun hazırlık çalışmalarını gerçekleştirdiklerini ifade etti.
Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nihat Gül ise ellerinden geldiği kadar kültür ve turizm alanında bu tür yatırım ve çabalara destek olmaya çalıştıklarını belirterek, ΄΄Desteklerimiz bundan sonra da devam edecek΄΄ dedi.

 
 
Yorumlar
Yorum Ekle  
 
 


Sitemiz bilgilendirme amaçlıdır, kesinlikle ticari bir amaç gütmemektedir.
Bu sayfa En iyi 1024x768 boyutlarında Görüntülenmektedir. E-Tarih.org - Farkedermi@WebTeam