haberler

Ana Sayfa
Biyografiler Tarih Sözlüğü Haberler Makaleler Görüş ve Önerileriniz Kütüphane Linkler Arama Kaynakça

Silahlar Sorularla Osmanlı Tarihi Eserler Tablolar Osmanlıca Sözlük
Silahlı milletin en canlı örneği Türklerdir. Bu diyar köylüsünün orak, katibinin kalem ve hatta kadınlarının etek tutuşunda silaha sarılmış bir pençe kıvraklığı vardır. Türk ata biner gibi oturur, keşfe yollanan asker gibi uyanık yürür.   Moltke

  Ana Sayfa  

» KUMKALE’DEKİ TARİHİ TÜRK MEZARLIĞI YENİDEN DÜZENLENİYOR
» Malkoçoğlu'nun babasının mezarı bulundu
» Türk tarihini alt üst edecek iddia
» Fatih'in darbecilere verdiği ceza
» ABDULHAMİT'İN ÖZEL YAPTIRDIĞI ÇEŞMEYİ KIRDILAR
» Kayıp Pers ordusu bulundu
» DİYAP AĞA NEDEN BAŞTACIDIR,SEYİT RIZA NEDEN ASILDI?
» Nedir bu Yavuz Sultan Selim’le alıp veremediğiniz
» KÂBE'deki son Osmanlı izi de SİLİNİYOR
» Soğuk Savaş?ı o başlattı
» Korkunç İvan Müslüman mıydı
» Büyük İzmir Yangını ilk kez yayınlanacak
» Tarihçiler 120 kahraman çocuğu araştırdı
» Özdaş: Deniz altındaki tarih turizme açılsın
» 8 Bin Yıl' Duvarı!

Toplam 324 Adet
 
 
E-Tarih.org
farkedermi@Web


 
Osmanlı Cumhuriyeti? kimin fikri?

Türe Özçelik

‘Osmanlı Cumhuriyeti’ kimin fikri?

 
Vizyona 21 Kasım’da girmesi beklenen ‘Osmanlı Cumhuriyeti’ adlı filmin fragmanlarını gördüm. Ata Demirer tombiş, iyi niyetli ve çaresiz bir padişah olmuş. Tüylü fesi, sırma işlemeli hakim yaka ceketi, Ray- Ban güneş gözlükleriyle çok da sevimli. Filmin hikayesi, “Atatürk olmasaydı ve bugün Osmanlı Cumhuriyeti’nde yaşasaydık ne olurdu?” fikrinden yola çıkılarak yazılmış. Filmde Atatürk, çocukken sapanla karga kovalarken ölüyor. Yani, Atatürksüz bir Türkiye’nin nasıl olacağı güldürerek sorgulanıyor. Güneydoğu Fransızların. Antep Sen Germain olmuş. Ankara doğu hizmeti yapılan sürgün yeri. İzmir Yunanlılarda kalmış. İstanbul’un yarısı bizim. Gani Müjde’nin 2 yıl önce yazdığı bu hikaye, bana 8 yıl önce ilk baskısı yapılan ‘Başka bir Tarih Başka Bir Türkiye’ kitabını anımsattı. Tarihçiler için “eğer öyle olsaydı” yaklaşımı laf ebeliğinin ötesinde değer taşır. Seyfi Öngider’in derlediği kitapta da, eğer II. Mehmet, Bizans’tan sonra Roma’yı da fethetseydi; eğer Enver Paşa ölseydi; I. Dünya Savaşı’na girilmeseydi; Mustafa Kemal, Vahdettin’i ikna ederek Harbiye Nazır’ı olsaydı ya da Çerkez Ethem, Mustafa Kemal’i öldürseydi; Latin harflerine geçilmeseydi gibi pek çok ‘eğer’ler var. Gani Müjde ‘Osmanlı Cumhuriyeti’ filminde bu eğerlerden esinlenmiş olabilir mi? Filmi görmeden kesin bir şey söylemek zor ama en azından bu kitap Gani Müjde’ye fikir vermiş olabilir mi?

FARKLI BİR ÇANAKKALE SERGİSİ

Peki ya Çanakkale Savaşı’nda ‘Şarapnel misketi eğer Atatürk’ün saatine değil de kalbine isabet etseydi’ bugün ‘Çanakkale Savaş Malzemeleri Sergisi’ yine olur muydu? Sergi Airport Outlet Center’da açıldı. Alışveriş merkezinin insanı sinir eden şu özenti ismini görmezden gelin ve bu sergiye mutlaka gidin. Tarihçi Ahmet Uslu’nun özel galerisinden derlenen parçalar, yüz binlerce askerin ve subayın cephelerden geriye kalan anılarını yaşatıyor. Savaşın canlandırıldığı temsili köşe ile temsili mezar taşlarını izlerken havan toplarının alevleri ve yer sarsıntıları arasında hissediyorsunuz kendinizi.

Her parçanın yanına bilgi notu eklenmiş. Örneğin, Çanakkale’de askerlerin çorbasının üstü simsiyah sinekle kaplanırmış. Sineklerin sebep olduğu sıtmanın tek ilacı ise kinin. Askerlere her gün verilen kinin kutuları bile var sergide. Az ötede, siperlerde vakit geçiren askerlerin boş zamanlarında işledikleri boncuklar duruyor. Mehmet Meryem’ine işlemiş. Kim bilir hangi askere ait paslı madalyonun içindeki bir tutam saç içinizi titretiyor. Ya sevgiliye ait bu tutam ya da askerin geride bıraktığı yavrusuna. Havada çarpışan mermiler, sigara kutuları, ağızlıklar, hücum boruları, şarapnel parçaları, mataralar, dürbünler, postallar, palaskalar vakur bir ordunun mağrur neferleri gibi dizilmişler. Bir metrekareye 6 bin merminin düştüğü Çanakkale Savaşı’nın anılarını 93 yıl sonra sergileyenlerin emeğine sağlık.

MAGAZİN TARİHİ

Adı sinir bir başka alışveriş merkezi de Capacity. ‘Kapasite’ değil Capacity. E, daha havalı tabii... İçi ferah. Mağazaların kalitesi, dolaşım rahatlığı da şahane. Kalabalık, krizde. Ama, ekonomik değil, alışveriş krizi... Pek mana veremesek de sevindik elbette. Sigara yasağı da buraya uğramamış. Tam göbekte yer alan Jazz Bistro Cafe’de herkes fosur fosur tüttürüyor. Üstte yemek katındaki içerlek masalarda sigara serbest.

Girişteki ‘Hafta Sonu Magazin Tarihi Sergisi’ ise hayli neşeli. Fotoğraflar arasında gezerken anıların tozları alınıyor. Çoğunu “Sahi ya, öyle olmuştu” diyerek az çok anımsıyor insan. Aşırı dekoltesi nedeniyle sahne yasağı getirilen Güngör Bayrak’ın çarşaflı fotoğrafını görenler, dönemin Belediye Başkanı Burhan Özfatura’nın gazabını hatırlayacaklar. Mehmet Ali Erbil’in iki kez evlenip boşandığı eşi Şehnaz Kamiloğlu’nun güzelliğine takılacaksınız. Tekrarı 18 kez çekilen ve çok ses getiren Hülya Avşar’ın İbrahim Tatlıses’le ateşli öpüşme karesine “Hey gidi Hülya” diyerek bakacaksınız. Bülent Ersoy’un ameliyat olduktan sonra kavanoz içinde sakladığı ‘şey’i renkli sıvıda seçmeye çalışacaksınız. Orhan Gencebay, Azize Gencebay’la evli iken de, Sevim Emre’den habersiz hiçbir yere gidemezmiş. İlk evliliğini 10 Mart 1980 de Mehmet Tecir’le yapan Hülya Avşar’ın duvağının altında duran emzikli Helin Avşar çok şirin gelecek. Avşar’ın ex eşini, kayınpederini ve annesinin o zamanki halini merak edenler bu sergide çok eğlenecek. Filiz Akın-Türker İnanoğlu, Canan Yaka-Kadir İnanır, Türkan Şoray-Rüçhan Adlı aşkının yanı sıra, eski dost şimdi düşman olan ünlülere şaşıracaksınız. Kadir İnanır ile Demet Akalın’ın samimi fotoğrafına ise yorum yok. Siz bu sergiye de bi gidin...

 
 
Yorumlar
Yorum Ekle  
 
 


Sitemiz bilgilendirme amaçlıdır, kesinlikle ticari bir amaç gütmemektedir.
Bu sayfa En iyi 1024x768 boyutlarında Görüntülenmektedir. E-Tarih.org - Farkedermi@WebTeam