haberler

Ana Sayfa
Biyografiler Tarih Sözlüğü Haberler Makaleler Görüş ve Önerileriniz Kütüphane Linkler Arama Kaynakça

Silahlar Sorularla Osmanlı Tarihi Eserler Tablolar Osmanlıca Sözlük
Yurtta sulh, cihanda sulh.   Mustafa Kemal Atatürk

  Ana Sayfa  

» KUMKALE’DEKİ TARİHİ TÜRK MEZARLIĞI YENİDEN DÜZENLENİYOR
» Malkoçoğlu'nun babasının mezarı bulundu
» Türk tarihini alt üst edecek iddia
» Fatih'in darbecilere verdiği ceza
» ABDULHAMİT'İN ÖZEL YAPTIRDIĞI ÇEŞMEYİ KIRDILAR
» Kayıp Pers ordusu bulundu
» DİYAP AĞA NEDEN BAŞTACIDIR,SEYİT RIZA NEDEN ASILDI?
» Nedir bu Yavuz Sultan Selim’le alıp veremediğiniz
» KÂBE'deki son Osmanlı izi de SİLİNİYOR
» Soğuk Savaş?ı o başlattı
» Korkunç İvan Müslüman mıydı
» Büyük İzmir Yangını ilk kez yayınlanacak
» Tarihçiler 120 kahraman çocuğu araştırdı
» Özdaş: Deniz altındaki tarih turizme açılsın
» 8 Bin Yıl' Duvarı!

Toplam 324 Adet
 
 
E-Tarih.org
farkedermi@Web


 
İstanbulsuz Bizans sergisi olur mu?

 

İstanbulsuz Bizans sergisi olur mu?

31 Ekim 2008 06:36
Londra’da geçen hafta açılan “Byzantium 330-1453” sergisinde Bizans’ın bin yıllık tarihi sergileniyor. Ama sergide Bizans'ın başkenti İstanbul’dan eser yok

İngiltere’nin başkenti Londra’daki Kraliyet Sanat Akademisi’nde geçen hafta ziyaretçilere açılan “Byzantium 330-1453” sergisinde Bizans’ın bin yıllık tarihi sergileniyor.

Aralarında İtalya, Fransa, Rusya, Yunanistan, ABD ve İngiltere’nin de bulunduğu dünyanın çeşitli ülkelerindeki 80 müzeden ödünç alınan 300’den fazla eserin görücüye çıktığı sergide, Bizans’ın anavatanı Türkiye’den hiçbir eserin sergilenmemesi dikkat çekiyor.

Sergide Venedik’teki San Marco Hazineleri’nden St. Catherine’s Manastırı’ndaki objelere kadar zengin bir eserler topluluğu sergileniyor. 80 müzeden 300 eser bu sergide gösteriliyor


‘Masrafı karşılayamadık’

Serginin küratörlerinden Prof. Robin Cormack, “Türkiye’deki yasalar gereği, İstanbul Arkeoloji Müzesi’nden istenilen eserlerle birlikte bir Türk komiserin de Londra’ya gelmesi ve sergi boyunca burada kalması gerektiğini, bunun da akademiye karşılayamayacağı bir mali yük getirdiğini” söyledi. 

Prof. Cormack, 5 ay sürecek sergi boyunca Londra gibi pahalı bir kentte Türk komiserin yaşam giderlerini akademinin karşılayamayacağını aktardı.
Mısır’dan getirilen bir eser için de aynı yasal prosedürle karşı karşıya kaldıklarını belirten Prof. Cormack, “Bu eserin çok nadide ve çok az görülmüş bir ikon olması nedeniyle” Mısırlı komiserin masraflarını karşılamayı kabul ettiklerini kaydetti.
Zengin bir koleksiyonu barındıran eserlerin birçoğunun İngiltere’de ilk kez sergilendiğini aktaran Prof. Cormack, özellikle Venedik’ten getirilen eserlerin çok değerli olduğunu söyledi. Prof. Cormack, “Venedik sayesinde, İstanbul’a bir şekilde yaklaşabiliyoruz” ifadesini kullandı. Venedik’teki Bizans eserleri, Haçlı istilası sırasında İstanbul’dan yağmalanmıştı.
Avrupa Birliği oluşumunun Bizans kültürüne dayandığını belirten Prof. Cormack, “Sanıyorum bunu Byzantium sergisinde de göreceğiz. Bizans’ın sistemi ve yapısı, bizim bugünkü Avrupa Birliği’nde alışık olduğumuz şeylerden oluşuyor” dedi.

(Milliyet)

 
 
Yorumlar
Yorum Ekle  
 
 


Sitemiz bilgilendirme amaçlıdır, kesinlikle ticari bir amaç gütmemektedir.
Bu sayfa En iyi 1024x768 boyutlarında Görüntülenmektedir. E-Tarih.org - Farkedermi@WebTeam