haberler

Ana Sayfa
Biyografiler Tarih Sözlüğü Haberler Makaleler Görüş ve Önerileriniz Kütüphane Linkler Arama Kaynakça

Silahlar Sorularla Osmanlı Tarihi Eserler Tablolar Osmanlıca Sözlük
Kötü şartlarla yapılmış bir barış, savaştan daha kötüdür   Tacitus

  Ana Sayfa  

» KUMKALE’DEKİ TARİHİ TÜRK MEZARLIĞI YENİDEN DÜZENLENİYOR
» Malkoçoğlu'nun babasının mezarı bulundu
» Türk tarihini alt üst edecek iddia
» Fatih'in darbecilere verdiği ceza
» ABDULHAMİT'İN ÖZEL YAPTIRDIĞI ÇEŞMEYİ KIRDILAR
» Kayıp Pers ordusu bulundu
» DİYAP AĞA NEDEN BAŞTACIDIR,SEYİT RIZA NEDEN ASILDI?
» Nedir bu Yavuz Sultan Selim’le alıp veremediğiniz
» KÂBE'deki son Osmanlı izi de SİLİNİYOR
» Soğuk Savaş?ı o başlattı
» Korkunç İvan Müslüman mıydı
» Büyük İzmir Yangını ilk kez yayınlanacak
» Tarihçiler 120 kahraman çocuğu araştırdı
» Özdaş: Deniz altındaki tarih turizme açılsın
» 8 Bin Yıl' Duvarı!

Toplam 324 Adet
 
 
E-Tarih.org
farkedermi@Web


 
Gaziantep- Zeugma Müzesi İnşaatı Durdu.


Gerek  ihale öncesi ve gerekse de yapım aşaması sırasında kamuoyunda uzun süren tepkilere neden olan, bir çok sivil toplum kuruluşunun karşı çıkmasına rağmen inşaatına başlanan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Zeugma Müze, Kongre ve Kültür Merkezi’nde işçilerin paralarının ödenmemesinden dolayı çalışmalar durdu.

150 kişinin çalıştığı ve çoğunluğunu Gaziantep dışından gelenlerin oluşturduğu işçiler, üç aydır maaşlarını alamamalarından dolayı iş bırakma eylemine başladılar.  İşçiler, tüm alacakları ödeninceye kadar işbaşı yapmayacaklarını ifade ettiler.

Ordu, Van, Diyarbakır, Sivas, Yozgat ve daha bir çok ilden gelerek Zeugma Müze, Kongre ve Kültür Merkezi inşaatında çalışan işçiler, kimsenin cebinde parasının kalmadığını, firma sahiplerinin ise kendilerini üç aydır ödeme yapılacak diyerek oyaladıklarını belirterek,” Şirket yöneticileri ile Belediye yetkilileri sürekli topu birbirlerine atarak bizi oyalıyorlar. Şirket yetkilileri belediyeden ödenek çıkmadığını, bu yüzden maaşlarımızın ödenmediğini belirtiyorlar. Belediye yetkilileri ile zaten görüşme şansımız yok” dediler.

AÇIK CEZAEVİNDE YAŞIYORUZ

Ceplerinde akşam çıkıp bir yerde oturup çay içecek paralarının dahi olmadığını, telefonlarına kontör alamadıkları için aileleri ile de görüşemediklerini dile getiren işçiler,” Burada açık cezaevinde yaşıyoruz. Yemeğimizi, suyumuzu veriyorlar ama iş paraya gelince her gün yeni bir şey getirip bizi oyalıyorlar. Akşam olduğunda çıkıp bir yerde oturup çay içmeye paramız yok. Ailelerimiz ile görüşemiyoruz çünkü telefona verecek paramız yok. Burası açık cezaevi gibi” diye konuştular.

POLİS NEZARETİNDE TUTULUYORLAR

İnşaat alanı içerisinde polis nezaretinde tutulduklarını da iddia eden işçiler,” Paralarımız ödenmediği için 15 gündür çalışmıyoruz. İnşaat alanı içerisinde polis nezaretinde tutuluyoruz. Biz burada tutuklu muyuz ? Aylardır çalıştık, bunun karşılığında hak ettiğimiz paramızı istiyoruz” şeklinde konuştular.

TOPLAM 400 BİN YTL ALACAKLARI VAR

Her işçinin 4 ile 6 bin YTL arasında alacağının biriktiğini, ödeme konusunda ise firma yetkililerinin sürekli yeni bir tarih verdiğini vurgulayan işçiler,” Bize gelip paralarınız Cuma günü ödenecek diyorlar. Cuma günü olduğunda kimse buraya uğramıyor bile. Zaten Cumartesi – Pazar günleri onların tatil günü. Derdimizi kimseye anlatamıyoruz. Yeter artık bu işe bir çözüm bulunsun ve paralarımız ödensin. Hak ettiğimiz paramızı versinler memleketlerimize gidelim, aylardır göremediğimiz ailemizi, çocuklarımızı, annemizi, babamızı görelim” dediler

FİRMA YETKİLİLERİ AÇIKLAMA YAPMADI

Bu arada inşaatı yapan ACE firması yetkilileri, Büyükşehir Belediyesi’nin ödeme yapmayınca işçilerin alacaklarını ödeyemediklerini belirterek,” Belediye hak edişimizi ödemeyince bizde işçilerimize para ödeyemiyoruz” diyerek mağduriyetlerini çalışanlara anlatmaya çalıştılar


04 Kasım 2008  

 
 
Yorumlar
Yorum Ekle  
 
 


Sitemiz bilgilendirme amaçlıdır, kesinlikle ticari bir amaç gütmemektedir.
Bu sayfa En iyi 1024x768 boyutlarında Görüntülenmektedir. E-Tarih.org - Farkedermi@WebTeam