haberler

Ana Sayfa
Biyografiler Tarih Sözlüğü Haberler Makaleler Görüş ve Önerileriniz Kütüphane Linkler Arama Kaynakça

Silahlar Sorularla Osmanlı Tarihi Eserler Tablolar Osmanlıca Sözlük
Akıllılar dövüşmeden önce kazanırlar, cahiller kazanmak için dövüşürler.   Zhuge Liang

  Ana Sayfa  

» KUMKALE’DEKİ TARİHİ TÜRK MEZARLIĞI YENİDEN DÜZENLENİYOR
» Malkoçoğlu'nun babasının mezarı bulundu
» Türk tarihini alt üst edecek iddia
» Fatih'in darbecilere verdiği ceza
» ABDULHAMİT'İN ÖZEL YAPTIRDIĞI ÇEŞMEYİ KIRDILAR
» Kayıp Pers ordusu bulundu
» DİYAP AĞA NEDEN BAŞTACIDIR,SEYİT RIZA NEDEN ASILDI?
» Nedir bu Yavuz Sultan Selim’le alıp veremediğiniz
» KÂBE'deki son Osmanlı izi de SİLİNİYOR
» Soğuk Savaş?ı o başlattı
» Korkunç İvan Müslüman mıydı
» Büyük İzmir Yangını ilk kez yayınlanacak
» Tarihçiler 120 kahraman çocuğu araştırdı
» Özdaş: Deniz altındaki tarih turizme açılsın
» 8 Bin Yıl' Duvarı!

Toplam 324 Adet
 
 
E-Tarih.org
farkedermi@Web


 
Uzunahmet Tabyaları harabe oldu

AA - Istanbul - 03.11.2008

Erzurum’da Rusların istilasına karşı 1855 yılında halk ve askerler tarafından gözlem ve savunma amaçlı olarak yaptırılan tarihi ‘Uzunahmet Tabyaları’ bakımsızlıktan harabeye döndü

Uzun yıllar define avcılarının uğrak yeri olan tarihi mekanın yıkılmaya yüz tuttuğunu söyleyen Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Enver Konukçu, geçmişe yapılan saygısızlıkla geleceğe de darbe vurulduğunu belirtti. Kültür ve Turizm İl Müdürü Fikret Öztürk ise, Uzunahmet Tabyaları’nın Milli Savunma Bakanlığı’na ait olduğunu bildirdi.

ÖRNEĞİ YOK •
Erzurum ve yakın çevresinde tarihte Rus saldırılarının önüne set çekmek için 22 ayrı tabya yaptırıldığını anlatan Öztürk, tabyaların restorasyonu için 2009 yılı bütçesine öneride bulunduklarını belirtti. 
Erzurum - Kars karayolunun 20’inci kilometresindeki merkeze bağlı Uzunahmet köyü yakınlarındaki Uzunahmet Tabyaları beş yıl önce askeri tesislerin bölgeden ayrılmasıyla ortada kaldı. Doğu’dan gelecek düşmanı gözetlemek ve Erzurum’u savunmak için 1855 yılında halk ve asker tarafından yapılan tabyaların tarihi açıdan büyük öneme sahip olduğunu belirten Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Enver Konukçu, tarihi mekanın hazine söylentileri yüzünden yıllarca define avcıları tarafından kaçak kazılara sahne olduğunu dile getirdi. 
Tabyaların bakımsızlık nedeniyle ciddi zarar gördüğünü vurgulayan Prof. Dr. Konukçu, şunları söyledi: “Erzurum çevresindeki tabyaların her karışında geçmişimiz yatıyor.  Uzunahmet Tabyaları, kentin savunulmasında önemli rol üstlenmiş bir mekan. 1829 yılındaki Rus istilasının ardından İngilizlerle ortak yapılan Uzunahmet Tabyası, mimari özellikleriyle de diğer tabyalardan öne çıkıyor. Sadece Paris ve Roma’da birer örneği olan Uzunahmet Tabyaları’nın Osmanlı-Rus Savaşı sırasında top atışlarına karşı Almanlar tarafından desteklendiği biliniyor.”   
Milli Savunma Bakanlığı’na ait olan Uzunahmet Tabyaları başta olmak üzere kentteki diğer 22 tabyanın restorasyonu için Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2009 yılı yatırım programına öneride bulunduklarını bildiren Kültür ve Turizm İl Müdürü Fikret Öztürk, restore projelerinin hazır olduğunu bildirdi. Müdür Öztürk, “Mecidiye Tabyası’nı ‘Erzurum tarih müzesi’ne dönüştüreceğiz. Milattan Önce (MÖ) 5-6 bin yıllarından başlayan Erzurum tarihini günümüze taşıyacak seksiyonlara yer vereceğimiz müze, önümüzdeki yıl daha da şekillenecek” diye konuştu. 
Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası da (ETSO) tarihi Uzunahmet Tabyaları’nı gündemine alarak sahip çıkılması için çalışma başlattı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na müracaatta bulunacaklarını belirten ETSO Turizm Komitesi Başkanı Nadir Burumoğlu, “ETSO olarak sesimizi yükseltecek ve 2011 Unıversiade Kış Oyunları öncesinde bu eserlerin turizme kazandırılmasını sağlayacağız” dedi.

 
 
Yorumlar
Yorum Ekle  
 
 


Sitemiz bilgilendirme amaçlıdır, kesinlikle ticari bir amaç gütmemektedir.
Bu sayfa En iyi 1024x768 boyutlarında Görüntülenmektedir. E-Tarih.org - Farkedermi@WebTeam