haberler

Ana Sayfa
Biyografiler Tarih Sözlüğü Haberler Makaleler Görüş ve Önerileriniz Kütüphane Linkler Arama Kaynakça

Silahlar Sorularla Osmanlı Tarihi Eserler Tablolar Osmanlıca Sözlük
En şanlı ölüm vatanı için ölenindir   Homer

  Ana Sayfa  

» KUMKALE’DEKİ TARİHİ TÜRK MEZARLIĞI YENİDEN DÜZENLENİYOR
» Malkoçoğlu'nun babasının mezarı bulundu
» Türk tarihini alt üst edecek iddia
» Fatih'in darbecilere verdiği ceza
» ABDULHAMİT'İN ÖZEL YAPTIRDIĞI ÇEŞMEYİ KIRDILAR
» Kayıp Pers ordusu bulundu
» DİYAP AĞA NEDEN BAŞTACIDIR,SEYİT RIZA NEDEN ASILDI?
» Nedir bu Yavuz Sultan Selim’le alıp veremediğiniz
» KÂBE'deki son Osmanlı izi de SİLİNİYOR
» Soğuk Savaş?ı o başlattı
» Korkunç İvan Müslüman mıydı
» Büyük İzmir Yangını ilk kez yayınlanacak
» Tarihçiler 120 kahraman çocuğu araştırdı
» Özdaş: Deniz altındaki tarih turizme açılsın
» 8 Bin Yıl' Duvarı!

Toplam 324 Adet
 
 
E-Tarih.org
farkedermi@Web


 
Atatürk'e Alevi desteğinin belgesi

Atatürk'e Alevi desteğinin belgesi 17 Kasım 2008 11:39 Hacıbektaş Postnişi Veliyettin Ulusoy, Aleviler'in Atatürk'e desteğinin belgesini açıkladı, 'Onu ve Cumhuriyet’i destekledik, destekliyoruz' dedi.

 

Oral Çalışlar'ın Radikal gazetesinde sürmekte olan "Aleviler ne istiyor" başlıklı yazı dizisinin 5. bölümünde Hacıbektaş Postnişi Veliyettin Ulusoy ve Ehlibeyt Vakfı Başkanı Fermani Altun'un görüşlerine yer verdi. Dizinin bugünkü ilginç yönü Alevilerin Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Paşa'ya destlerinin belgesinin yayınlanmasıydı.

Veliyettin Ulusoy, söz konusu belgeyi eklediği açıklamayı, daha önce kendisiyle ilgili bir demecin yayınlanması üzerine yaptı.

Veliyettin Ulusoy'un Oral Çalışlar'a yaptığı açıklama şöyle:

Radikal gazetesinde ‘Aleviler ne istiyor?’ adı altında yayımladığınız yazı dizisinin benimle ilgili kısmı, fotokopi yapılarak çoğaltılmış, üzerine “Veliyettin Ulusoy’la söyleşi Hacıbektaşı nasıl anlatıyor ibretle okunmalı” notu yazılarak ve bir kısmını da altı çizilerek ilçemizde dağıtıldığını ve beni Atatürk ve Cumhuriyet karşıtı biri gibi göstermek istendiğini esefle öğrenmiş bulunmaktayım.

Bunu yapanların tatlısu Atatürkçüleri ve cumhuriyetçileri olduğunu biliyorum. Amaçları sadece beni ve ailemi karalamak ve halkımızı yanıltmaktır. Bu konuda bazı açıklamalar ve belgeler sunmak istiyorum. Yayımlarsanız memnun olurum.

Saygılarımla Veliyettin Ulusoy

1- Yüzyıllardır süren Alevi-Bektaşilere yapılan baskılar Cumhuriyetin ilanıyla bugünden yarına kesilmedi. Cumhuriyetin ilanı ve yeni Anayasa ile ancak nefes alabildik. Ama ‘Mahalle baskısı’ devam ediyordu. Yine “Kızılbaş”tık , yine ‘Mum söndürüyorduk’, yine ‘kestiğimiz yenmezdi’ vs. Bu gerçekleri her Alevi-Bektaşi vatandaş yaşadı. Bunları ifade etmek ne Cumhuriyet ne de Atatürk karşıtlığıdır.

2- Cumhuriyetin ilk yıllarında ailemize yapılan baskı, sadece Hacıbektaş Nahiye Müdürünün ‘Kraldan fazla kralcı’ davranmasının bir sonucudur. Bunda ne Cumhuriyetin ne de Atatürk’ün bir suçu olmadığı bilincindeyiz. Aynı durum Latife Hanım’ın da başına gelmiştir Atatürk, Latife Hanım’dan ayrıldıktan sonra, hafiyeler tarafından devamlı takip edilip, gözleniyor.Latife Hanım bundan çok rahatsız oluyor ve durumu Atatürk’e bildirmek zorunda kalıyor. Bunu öğrenen Atatürk çok sinirleniyor ve derhal bu takibin kaldırılmasını emrediyor.
3- Ailemiz yeni Atatürk’çü yeni Cumhuriyetçi değildir. Atatürk’ün Samsun’a çıkışını izleyen günlerde, Cemalettin Çelebi ile Atatürk’ün sıkı temas halinde olduğu tarihi bir gerçektir. (Cemal Kutay “Kurtuluşun ve Cumhuriyetin Manevi Mimarları”, “Büyük Nutuk “)

4- Erzurum ve Sivas Kongrelerinden sonra, Atatürk 23 aralık 1919 günü Hacıbektaş’a geliyor. Cemalettin dedemde bir gece misafir kalıyor. Yemekten sonra herkes yerine yatıyor. Atatürk ve Cemalettin Çelebi kapıya nöbetçi koyarak sabaha kadar konuşuyorlar. Baş başa konuşmalarının bir yerinde Cemalettin Çelebi Mustafa Kemal Paşa’ya “Paşa Hazretleri” diyor, “Cesaretli ve basiretli idarenizde Türk Milletinin düşmanı kahredeceğine inancımız sonsuz. Yüce Allahın milletimize müyesser edeceği zaferden sonra Cumhuriyet ilanını düşünüyor musunuz?”
Cemalettin Çelebi’nin ‘Cumhuriyet’ kelimesini böylesine açık yürekle söylemesi üzerine, Mustafa Kemal Paşa heyecan ve dikkatle Cemalettin Çelebi’nin gözlerine bakıyor, biraz daha yaklaşıyor, onun elini avucunun içine alıyor kulağına fısıldar gibi yavaş fakat kararlı bir sesle: ‘O mutlu günün ilanına kadar aramızda kalmak kaydıyla evet Çelebi Efendi Hazretleri’ diyor.

Kurtuluş savaşımızda böylece ilk ‘Cumhuriyet’ sözcüğü Hacıbektaş’ta ve ailemiz içinde telaffuz ediliyor. (A.Celalettin Ulusoy “H.B.Veli Alevi Bektaşi yolu”)

5- Cemalettin Çelebi’nin Cumhuriyetin ilanından kısa bir süre önce ölümü üzerine küçük kardeşi Veliyettin Çelebi Postnişin ve mütevelli olmuştur. Veliyettin Çelebi de büyük kardeşi Cemalettin Çelebi gibi Atatürk’ü bütün gücü ile desteklemiştir. Bütün ülkeye dağıtılan 25 Nisan 1339 (1923) tarihli beyannamesi ve Atatürk’ün cevabi telgrafı ektedir.

Veliyettin Çelebi Atatürk’ün çağrısı üzerine bir ara Ankara’ya gitmiştir.Atatürk İsmetpaşa mahallesinde Veliyettin Çelebi için bir ev hazırlatmış ve kendisini orada ağırlamış. Veliyettin Çelebi’nin ağırlanması ile görevlendirdiği Dersim milletvekili Mustafa Saltuk, Atatürk’ün söz konusu görüşmelerden sonra kendisine:

“Çok büyük insan... Onunla konuşunca adeta ruhum yıkanıyor. Kaynak suyu gibi temiz, Okyanus gibi geniş ve derin” dediğini anımsamaktadır. Veliyettin Çelebi’nin Atatürk’le ilişkileri ve dostlukları içtenlikli ve sürekli olduğu halde, belki yaratılışının münzevi ve sessiz oluşu ve belki de, Atatürk’ü desteklemesinin bir karşılığa bağlı olmadığını göstermek amacı ile milletvekilliği için Atatürk’ün yaptığı teklifleri kabul etmemiştir. (A.C.Ulusoy’H.B.Veli ve Alevi Bektaşi yolu”)

İŞTE O TARİHİ DESTEĞİN TARİHİ BELGESİ

Veliyettin Çelebi de büyük kardeşi Cemalettin Çelebi gibi Atatürk’ü bütün gücü ile desteklemiştir.

Bütün ülkeye dağıtılan 25 Nisan 1339 (m.1923) tarihli beyanname:

“Anadolu’da bulunan Ceddim Hacı Bektaş Veli Hazretleri’ne Samimi muhabbeti bulunan Bilcümle Mühübban ve Hanedan tarafı halisanelerine
Bu milleti ihya ile istikbalimizi temin eden ve vücud-ı alileri kaffe-i İslamiyan’e, bais-i şeref olan Türkiye Büyük Millet Meclisi Reisi, Gazi namıdar Mustafa Kemal Paşa Hazretleri’nin neşir buyurdukları beyannameleri cümlenizin malumudur. Gazi Paşa Müşarunileyhin, terakki ve teali-i vatan hakkındaki her bir arzularını yerine getirmek bizlere farz-ı ayn’dır. Milletimizi kurtaracak, saadetimizi temin edecek onun efkar-ı saibaneleridir. Bunu inkar edenlerin bizimle kat’iyen münasebeti yoktur. Tarikat-ı aliyemizin bütün mensübinine, Müşarünileyh Hazretleri’nin gösterdiği namzedlerden maadasına rey vermemelerini, vatanımızın kurtulması bu vechile kabil olduğunu sizlere kemal-i ehemmiyetle tavsiye ederim.


Hacıbektaş Çelebisi Veliyettin

(Yenigün, 25 Nisan 1339 Tarihli Nüsha)”

(Radikal)

 
 
Yorumlar
Yorum Ekle  
 
 


Sitemiz bilgilendirme amaçlıdır, kesinlikle ticari bir amaç gütmemektedir.
Bu sayfa En iyi 1024x768 boyutlarında Görüntülenmektedir. E-Tarih.org - Farkedermi@WebTeam