haberler

Ana Sayfa
Biyografiler Tarih Sözlüğü Haberler Makaleler Görüş ve Önerileriniz Kütüphane Linkler Arama Kaynakça

Silahlar Sorularla Osmanlı Tarihi Eserler Tablolar Osmanlıca Sözlük
Cesur insanlar için, savaşın sunduğu ödüller özgürlük ve şandır   Sparta'lı Lycurgus

  Ana Sayfa  

» KUMKALE’DEKİ TARİHİ TÜRK MEZARLIĞI YENİDEN DÜZENLENİYOR
» Malkoçoğlu'nun babasının mezarı bulundu
» Türk tarihini alt üst edecek iddia
» Fatih'in darbecilere verdiği ceza
» ABDULHAMİT'İN ÖZEL YAPTIRDIĞI ÇEŞMEYİ KIRDILAR
» Kayıp Pers ordusu bulundu
» DİYAP AĞA NEDEN BAŞTACIDIR,SEYİT RIZA NEDEN ASILDI?
» Nedir bu Yavuz Sultan Selim’le alıp veremediğiniz
» KÂBE'deki son Osmanlı izi de SİLİNİYOR
» Soğuk Savaş?ı o başlattı
» Korkunç İvan Müslüman mıydı
» Büyük İzmir Yangını ilk kez yayınlanacak
» Tarihçiler 120 kahraman çocuğu araştırdı
» Özdaş: Deniz altındaki tarih turizme açılsın
» 8 Bin Yıl' Duvarı!

Toplam 324 Adet
 
 
E-Tarih.org
farkedermi@Web


 
I. Dünya Savaşı Kurbanları Anıldı

Birinci Dünya Savaşının sona ermesinin 90. yıl dönümü dolayısıyla dünyanın birçok yerinde törenler düzenlendi.

 

Önce Avrupa'da, daha sonra dünyanın dört bir yanındaki ülkelerin katılmasıyla 1914'te başlayan ve 4 yıl süren savaşın sona ermesinin yıl dönümünde Fransa'daki tören, uzun süre çatışmaların yaşandığı kuzeydoğuda bulunan Verdun'da, Devlet Başkanı Nicolas Sarkozy'nin katılımıyla düzenlendi.

 

Fransız ve Alman birliklerinin Avrupa'yı yeniden şekillendiren bu savaşın en uzun mücadelesinde 8 ay çatıştıkları Verdun'daki törende Sarkozy, savaşta hayatını kaybeden milyonları andı. Verdun’da düzenlenen törene savaşan ülkelerden çok sayıda siyasi de katıldı. Buradaki törende onur konuğu sıfatıyla İngiltere Prensi Charles da yer aldı. Fransa lideri ve İngiltere Prensi, savaşın kurbanları için çelenk bıraktı. Törenlere halktan da geniş katılım oldu.

 

Birinci Dünya Savaşının sona ermesinin 90. yıl dönümü dolayısıyla İngiltere'nin başkenti Londra'da da törenler düzenlendi. Törene İngiltere'nin yaşayan üç savaş gazisi katıldı ve ateşkesin yürürlüğe girdiği saat 11.00'de saygı duruşunda bulunuldu. İngiliz gazilerden Henry Allingham “artık savaşların olmamasını umuyorum” diye konuştu.

 

Polonya için 11 Kasım ayrı bir öneme sahip

 

Birinci Dünya savaşının sona ermesinin yıldönümü törenleri Polonya’da da düzenlendi. Savaşın sona ermesi Polonya için ayrı bir öneme sahip. Zira 18 yüzyılın sonlarında Rusya, Avusturya ve Prusya arasında bölünmüş olan Polonya, özgürlüğüne 123 yıl sonra, Birinci Dünya Savaşı’nın sona ermesiyle kavuştu. Polonya için Bağımsızlık Günü olarak kabul edilen 11 Kasım, Komünist yönetim döneminde kutlanamadı. Ancak 1989 yılından itibaren bu tarih “ulusal bağımsızlık günü” olarak kutlanmaya başladı. Polonya başkenti Varşova’daki anma törenine Almanya Başbakanı Angela Merkel’in de aralarında bulunduğu 16 devlet ve hükümet başkanı katıldı.

Polonya Devlet Başkanı Lech Kaczinsky törenlerin açılış konuşmasında aralarında Almanya Başbakanı Merkel, Afganistan Devlet Başkanı Hamit Karzai ve Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko’nun da bulunduğu 16 devlet ve hükümet başkanına teşekkür etti. Kaczinsky, “Sevgili konuklar, sayın Devlet Başkanları ve Başbakan Merkel, bugün mutlu bir gün. 90 yıl önce bugün Polonya 123 yıl süren bölünmüşlüğün ardından yeniden doğdu. Polonya'nın tarihini bu tanıyanlar,  bu 123 yılın ne denli kanlı mücadele ve ayaklanmalara sahne olduğunu bilirler” diye konuştu. 

Dünya'nın dört bir yanında törenler düzenlendi

 

Avrupa'daki törenlerin yanı sıra Irak, Afganistan ve Avustralya'da da anma törenleri düzenlendi. Avustralya'nın başkenti Canberra'daki savaş anıtında düzenlenen anma töreninde Başbakan Kevin Ruddler, dünyayı yeniden barış taahhüdünde bulunmaya çağırdı.

 

Avrupa'da 28 Temmuz 1914 tarihinde başlayan savaş, dünyanın dört bir yanından ülkelerin katılması ve sömürgelere de yayılması nedeniyle "Dünya Savaşı" olarak adlandırıldı. 1914'te başlayan savaş 1918 yılında sona erdi. Bu savaş, Avrupa'da dört merkezi devlete karşı, Avrupa ve diğer kıtalardan yirmi beş devletin giriştiği, o tarihe kadar görülmemiş ilk dünya savaşı oldu.

Birinci Dünya Savaşı Avrupa'da İttifak veya merkezi devletler diye adlandırılan Almanya, Avusturya-Macaristan, Osmanlı Devleti ile İtilaf devletleri diye adlandırılan İngiltere, Fransa, Rusya ve ABD önderliğindeki başka devletler arasında oldu. Savaşa sonradan Japonya, Yunanistan, Sırbistan ve Romanya da katıldı.

Avrupa haritasını yeniden çizen Birinci Dünya Savaşı’nda yaklaşık 20 milyon kişinin hayatını kaybettiği sanılıyor. Savaşta, Almanya yaklaşık 2 milyon, Fransa 1 milyon 500 bin kayıp vermişti.

 
 
Yorumlar
Yorum Ekle  
 
 


Sitemiz bilgilendirme amaçlıdır, kesinlikle ticari bir amaç gütmemektedir.
Bu sayfa En iyi 1024x768 boyutlarında Görüntülenmektedir. E-Tarih.org - Farkedermi@WebTeam