haberler

Ana Sayfa
Biyografiler Tarih Sözlüğü Haberler Makaleler Görüş ve Önerileriniz Kütüphane Linkler Arama Kaynakça

Silahlar Sorularla Osmanlı Tarihi Eserler Tablolar Osmanlıca Sözlük
Yurtta sulh, cihanda sulh.   Mustafa Kemal Atatürk

  Ana Sayfa  

» KUMKALE’DEKİ TARİHİ TÜRK MEZARLIĞI YENİDEN DÜZENLENİYOR
» Malkoçoğlu'nun babasının mezarı bulundu
» Türk tarihini alt üst edecek iddia
» Fatih'in darbecilere verdiği ceza
» ABDULHAMİT'İN ÖZEL YAPTIRDIĞI ÇEŞMEYİ KIRDILAR
» Kayıp Pers ordusu bulundu
» DİYAP AĞA NEDEN BAŞTACIDIR,SEYİT RIZA NEDEN ASILDI?
» Nedir bu Yavuz Sultan Selim’le alıp veremediğiniz
» KÂBE'deki son Osmanlı izi de SİLİNİYOR
» Soğuk Savaş?ı o başlattı
» Korkunç İvan Müslüman mıydı
» Büyük İzmir Yangını ilk kez yayınlanacak
» Tarihçiler 120 kahraman çocuğu araştırdı
» Özdaş: Deniz altındaki tarih turizme açılsın
» 8 Bin Yıl' Duvarı!

Toplam 324 Adet
 
 
E-Tarih.org
farkedermi@Web


 
Türkiye 'Sarıkamış Şehitleri'ne yürüyor


Sarıkamış şehitleri anısına Haydarpaşa'dan asker uğurlama töreni yapılacak. Sarıkamışta 90 bin fidan dikilecek, 90 bin karanfil dağıtılacak.

Türkiye 'Sarıkamış Şehitleri'ne yürüyor
ERZURUM (A.A)
Kars Valiliği tarafından 27-28 Aralıkta, Sarıkamış Harekatında şehit düşen Mehmetçikler anısına "Türkiye Sarıkamış Şehitlerine Yürüyor Anma Programı" düzenlenecek.Kars Valisi Mehmet Ufuk Erden, Sarıkamış şehitlerinin 94. anma yıl dönümü kapsamında çeşitli etkinlikler düzenleyeceklerini bildirdi. Anma etkinliklerinin İstanbul'dan başlatılacağını ifade eden Erden, "20Aralıkta İstanbul Haydarpaşa Tren Garından Sarıkamış Şehitlerini Anma Programını, tarihsel gerçekliğe uygun olarak 'Sarıkamış'a asker uğurlama' töreni ile başlatacağız" dedi. Şehit olan Mehmetçikler için fidan dikimi ve karanfildağıtımı da yapacaklarını belirten Erden, şöyle konuştu:"İstanbul Haydarpaşa Tren Garı'ndaki törende, aynı zamanda '90 binŞehide 90 bin Fidan' kampanyasını da başlatacağız. Bahar döneminde deşehitlerimizin anısına fidanları dikeceğiz. Ayrıca şehit olan askerlerimiz için90 bin karanfil dağıtacağız. Yapacağımız çalışmalarla Sarıkamış şehitlerimizinfedakarlığını tekrar gündeme getirip, Sarıkamış'ta yapılacak etkinliklerle ilgilifarkındalık oluşturmaya çalışacağız."-

 

KARDAN ŞEHİT HEYKELLERİ YAPILACAK

 

Sarıkamış'taki etkinliklerin, 26 Aralıkta başlayacağını ifade eden Vali Erden, "Etkinliklerimize 80 ilden Sarıkamış şehitlerinin torunlarını, şehit yakınlarını, gazilerimizi, şair, yazar ve edebiyatçıları, üniversitelerimizden tarih ve iletişim fakültesi öğrencilerini davet ettik" dedi.Etkinlikler kapsamında 26 Aralıkta Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen Sarıkamış Harekatı Anma Alanları Fikir Yarışması sonuçlarının açıklanacağını bildiren Erden, şunları söyledi: "27 Aralıktaki etkinlikler, kardan şehit heykellerinin açılışı ilebaşlayacak. Ardından Toprak Otelde "Sarıkamış: Bir Hüznün Hikayesi" adlı tiyatro oyunu sahnelenecek. Açılış konuşmalarının ardından Sarıkamış Harekatı ve sonuçları konulu söyleşi yapılacak. Söyleşiye Atatürk Araştırma Merkezi BaşkanıProf. Dr. Cezmi Eraslan katılacak. Akşam da Erkan Oğur, Recep Ergül, İsmail Hakkı Demircioğlu ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Mehter Takımı, Sarıkamış ağıtlarındanoluşan konser verecek."

 

HAREKATIN YAPILDIĞI GÜZERGAHTA 5 KİLOMETRELİK YÜRÜYÜŞ

 

Pazar Günü Sarıkamış Harekatı'nın yapıldığı güzergah olan Kızıl ÇubukKöyü - Yukarı Sarıkamış yolunda yürüyüş yapılacağını kaydeden Vali Erden, "5kilometrelik güzergahta yürüyüş yapılacak. Yürüyüşle birlikte zor hava şartlarında harekatı yapan askerlerimizin yaşadığı anlar daha iyi anlaşılacak" dedi.Yürüyüşün ardından Sarıkamış Şehitliğinde tören düzenleneceğini belirten Erden, törenin ardından Sarıkamış ilçe merkezine dönüleceğini, Cumartesi günü düzenlenecek konserin Pazar akşamı da Kars İsmail Aytemiz Spor ve Sergi Sarayındatekrarlanacağını bildirdi.Vali Erden, başta Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı ve Başbakan olmak üzeredevlet protokolüne davetiye gönderdiklerini kaydetti.

18.11.2008

 
 
Yorumlar
Yorum Ekle  
 
 


Sitemiz bilgilendirme amaçlıdır, kesinlikle ticari bir amaç gütmemektedir.
Bu sayfa En iyi 1024x768 boyutlarında Görüntülenmektedir. E-Tarih.org - Farkedermi@WebTeam