haberler

Ana Sayfa
Biyografiler Tarih Sözlüğü Haberler Makaleler Görüş ve Önerileriniz Kütüphane Linkler Arama Kaynakça

Silahlar Sorularla Osmanlı Tarihi Eserler Tablolar Osmanlıca Sözlük
Hoşnutsuzluk, bir insanın ya da ulusun ilerlemesi için attığı ilk adımdır   Oscar Wilde

  Ana Sayfa  

» KUMKALE’DEKİ TARİHİ TÜRK MEZARLIĞI YENİDEN DÜZENLENİYOR
» Malkoçoğlu'nun babasının mezarı bulundu
» Türk tarihini alt üst edecek iddia
» Fatih'in darbecilere verdiği ceza
» ABDULHAMİT'İN ÖZEL YAPTIRDIĞI ÇEŞMEYİ KIRDILAR
» Kayıp Pers ordusu bulundu
» DİYAP AĞA NEDEN BAŞTACIDIR,SEYİT RIZA NEDEN ASILDI?
» Nedir bu Yavuz Sultan Selim’le alıp veremediğiniz
» KÂBE'deki son Osmanlı izi de SİLİNİYOR
» Soğuk Savaş?ı o başlattı
» Korkunç İvan Müslüman mıydı
» Büyük İzmir Yangını ilk kez yayınlanacak
» Tarihçiler 120 kahraman çocuğu araştırdı
» Özdaş: Deniz altındaki tarih turizme açılsın
» 8 Bin Yıl' Duvarı!

Toplam 324 Adet
 
 
E-Tarih.org
farkedermi@Web


 
Halil İnalcık ile Osmanlı'dan bugüne

Halil İnalcık’ın ‘Makaleler II’ kitabı, Doğu Batı dergisinde ve başka yerlerde yayımlanmış makalelerle birlikte daha önce hiç yayınlanmamış yazılarından oluşuyor

Yaklaşık yetmiş yıldan beri azalmayan bir enerjiyle araştırmalar yapan ve Osmanlı tarih yazıcılığında kendi ekolünü yaratan Halil İnalcık’ın Makaleler II kitabı, Doğu Batı dergisinde ve başka yerlerde yayımlanmış makalelerle birlikte daha önce hiç yayınlanmamış yazılarından oluşmakta. Dört bölüme ayrılan kitabın, Gaza ve Uclar başlıklı birinci bölümünde Osmanlı devletinin doğuşu ve bir imparatorluğa dönüşünde kritik rol oynayan dinamikler incelenmekte ve şu sorulara cevap aranmaktadır: Osmanlıların, Bizans ve Haçlılarla ilişkilerine dair genel bir çerçeve nasıl çizilebilir? Geç ortaçağlarda Anadolu’da uc (serhad) ne anlam ifade etmektedir? Osmanlıların Balkanları fethinde uyguladıkları politikaların temel hususiyetleri nedir? Ahîlik kurumu Osmanlı devletinin doğuşunda ne tür bir rol oynamıştır? Osmanlı vergi sisteminin temelinde hangi faktörler bulunmaktadır?

İkinci bölümde, Osmanlı tarihçiliğinde gündemden hiç düşmeyen köle emeği, kul sistemi, adâlet sistemi ve şikâyet hakkı, Osmanlı’da egemenlik kavramının kökleri, II. Meşrutiyet gibi konuların yanında, Osmanlı eğlence kültürünün dikkat çekici bir boyutunu oluşturan saray eğlenceleri, Has Bağçde ‘Ayş u Tarâb başlıklı makalede ele alınmaktadır. Bu bağlamda işret meclislerine kimlerin ne sıfatla katılabilecekleri, hangi türden eğlencelere yer verildiği, bu meclislerin sosyo-psikolojik niteliği, hükümdar-şair ilişkisi ile bu meclislerin usûl ve adabı hakkında birincil kaynaklara dayalı son derece ilginç bilgiler verilmektedir. Kitabın, Osmanlı ve Avrupa başlıklı üçüncü bölümü, Avrupa ile Osmanlı-Türkiye arasındaki ilişkinin tarihsel derinliğini irdeleyen makalelerden oluşmaktadır: Bu bölümdeki Tarihte Avrupa Birliği ve Türkiye ve Türk Korkusu makaleleri sadece tarihçiler için değil günümüzde Avrupa ile Türkiye arasındaki ilişkilerin ve sorunların tarihsel köklerini merak edenler ile güncelle ilgili olana tarihsel bir boyut katmak ve bu ilişkileri bu boyutla birlikte değerlendirmek isteyenler için de mutlaka okunması gereken yazılardır.

Kitabın son bölümü özellikle tarihçilik mesleğini icra edenler ve tarihe ilgi duyanların zevkle okuyacakları yazılardan oluşmaktadır. Bölümün birinci yazısı (Osmanlı’da İstatistik Metodu Kullanıldı mı: Tahrîr Sistemi)  daha teknik ve bu anlamda doğrudan tarihçilere hitap etmektedir. Ancak Modern Türk Tarihçiliği Üzerine Notlar başlıklı ikinci makale bugün Türkiye’de sosyal bilimlerin farklı alanlarıyla ilgilenen herkesin mutlaka okuması gereken bir yazıdır. Modern Türk tarihçiliğinin hangi vasatta doğduğu, hangi politik ve sosyal gelişmelerden etkilendiği, bu alandaki eğilimlerin niteliği ve önemli isimleri bu yazıda öz bir biçimde ele alınmaktadır. Bölümün son yazısında öncülüğünü meşhur tarihçi Fernand Braudel’in yaptığı Fransız Annales Ekolü’nün Türk tarihçiliği üzerine yaptığı etkilere yer verilmiştir. Kitabın ekinde yer alan The Shaykh’s Story Told by Himself başlıklı yazı Cambridge Uluslararası Biyografi Merkezi tarafından 20. Yüzyılın dünyadaki en önemli 2000 bilim adamı arasında gösterdiği İnalcık’ın akademik kariyerinin hangi aşamalardan geçtiği ile ilgili son derece mühim bilgiler ihtiva etmektedir.

 
 
Yorumlar
Yorum Ekle  
 
 


Sitemiz bilgilendirme amaçlıdır, kesinlikle ticari bir amaç gütmemektedir.
Bu sayfa En iyi 1024x768 boyutlarında Görüntülenmektedir. E-Tarih.org - Farkedermi@WebTeam