haberler

Ana Sayfa
Biyografiler Tarih Sözlüğü Haberler Makaleler Görüş ve Önerileriniz Kütüphane Linkler Arama Kaynakça

Silahlar Sorularla Osmanlı Tarihi Eserler Tablolar Osmanlıca Sözlük
Türklerin Avrupalı gibi hareket etmelerini garantilemenin yolu, onlara Avrupalı gibi muamele etmekten geçer.   G. L. Lewis

  Ana Sayfa  

» KUMKALE’DEKİ TARİHİ TÜRK MEZARLIĞI YENİDEN DÜZENLENİYOR
» Malkoçoğlu'nun babasının mezarı bulundu
» Türk tarihini alt üst edecek iddia
» Fatih'in darbecilere verdiği ceza
» ABDULHAMİT'İN ÖZEL YAPTIRDIĞI ÇEŞMEYİ KIRDILAR
» Kayıp Pers ordusu bulundu
» DİYAP AĞA NEDEN BAŞTACIDIR,SEYİT RIZA NEDEN ASILDI?
» Nedir bu Yavuz Sultan Selim’le alıp veremediğiniz
» KÂBE'deki son Osmanlı izi de SİLİNİYOR
» Soğuk Savaş?ı o başlattı
» Korkunç İvan Müslüman mıydı
» Büyük İzmir Yangını ilk kez yayınlanacak
» Tarihçiler 120 kahraman çocuğu araştırdı
» Özdaş: Deniz altındaki tarih turizme açılsın
» 8 Bin Yıl' Duvarı!

Toplam 324 Adet
 
 
E-Tarih.org
farkedermi@Web


 
Batılılaşma sürecimiz Orhan Bey'e dayanıyor


Osmanlı tarihi konusunda bir otorite olarak kabul edilen tarihçi Prof. Dr. Halil İnalcık, günümüzdeki Doğu-Batı çatışmasının benzerinin Orhan Bey döneminde bile yaşandığını söylüyor.

 
HATİCE SAKA
Prof. Dr. Halil İnalcık, yazdığı makale ve kitaplarla Osmanlı İmparatorluğu tarihi konusunda otorite haline gelen önemli bir isim. Ünlü tarihçi daha önce Osmanlı Devleti'nin kuruluşundan Cumhuriyet sonrası döneme ilişkin önemli tartışmaları içeren, Doğu Batı dergisinde yazdığı makaleleri 'Doğu Batı Makaleler I' ismiyle yayınlamıştı. Kitabın devamı olan Doğu Batı Makaleler II' ise geçtiğimiz günlerde piyasaya çıktı. Kitapta yazarın Doğu Batı dergisinde ve başka yerlerde yayınlanmış makaleleriyle birlikte, hiç yayınlanmamış bazı yazıları da yer alıyor. Kitapta, Gaza ve Uclar, Osmanlı Devletinde Kurumlar, Osmanlı ve Avrupa, Modern Türk Tarihçiliği başlığını taşıyan dört bölüm var.

BÜYÜK KIRILMA VİYANA BOZGUNU

Tarihçi, Osmanlı'nın sosyal-ekonomik yapısını belirleyen belli başlı kurum ve kanunlar, tahrir sistemi, mirî arazi rejimi, köle emeği, kul sistemi gibi yapılar hakkında dikkat çekici saptamalar yapıyor. İnalcık, Osmanlı'daki Batılılaşma hareketinin bilindiğinden çok daha eskiler dayandığına da dikkat çekiyor. Osmanlı devleti Bizans Uc bölgesinde ortaya çıktığı zaman daha Orhan döneminde Doğu- Batı arasında bugünkü çatışmaya benzer bir ayrılık ve çatışmanın ilk izleri görülüyor:

“Devleti idare edenler halk kitaplarında Frenkleşme ile İslam'a aykırı fiiller işlemekle suçlanıyordu. Başka bir ifade ile bürokrasi ve halk, tutuculuk konusunda karşı karşıya gelmişlerdi. Anonim halk tarihleri 'idareciler Frengi taklit ederek sakallarını kırıyorlar' diye yazıyordu.” Kitapta, I. Murad zamanında Sırplar yoluyla topçuluk öğrenilmesi, Fatih Macar Urban'ın döktüğü toplarla İstanbul'u fethetmesi, Kanuni Sultan Süleyman'ın tophanesinde Alman top ustalarının çalışması ve daha birçok örnekle, Osmanlı'nın batlılaşma sürecinin köklerine iniliyor. Bugünü hazırlayan bilinçli Batılılaşma hareketi ise Viyana bozgunu ile başladığına dikkat çekiliyor.

 

Kaynağın dili aynen kalmalı

Halil İnalcık, tarih dilinde sadeleştirme hakkında da önemli saptamalar yapıyor: “Osmanlı kaynaklarının sözde sadeleştirme yöntemleriyle yayınlanması tehlikeli bir çığır açmıştır. Evvela kaynaklardaki dil, tabir ve terimler bugünkü Türkçeyle karşılanamaz. Sadeleştirilmiş eser, kaynağın bozulmuş şeklidir, kesinlikle bir tarih araştırması için kullanılmaz. Acaba bilinmeyen Osmanlı'yı bu yolla daha iyi mi bileceğiz?”

 

Bir tasarruf tedbiri Bizans'ın sonu oldu

Halil İnalcık kitapta, Osmanlıların Balkanlara yerleşmesini sağlayan uc beyliklerinin mücadelelerini ve sosyo-ekonomik yapılarını ayrıntılandırıyor. Buna göre, Bizans 1284 yılında tasarruf için Ege, Marmara ve Karadeniz limanlarını kaldırınca işsiz kalan Rum gemiciler, korsanlık yapmamak için Türk beylerine sığındılar. Bu bölgelerde ticareti güçlü tutan Orhan ve Umur bey Balkan politikalarında ön saflarda yer aldı ve fetihler gerçekleşti. Osmanlı Devleti'nin Hıristiyan Balkanlarda sürekli yerleşmeyi başarabilmesi de yazara göre, Ortodoks kilisesini himaye altına alması ile yakından alakalı.

 

 

 

24.11.2008

 
 
Yorumlar
Yorum Ekle  
 
 


Sitemiz bilgilendirme amaçlıdır, kesinlikle ticari bir amaç gütmemektedir.
Bu sayfa En iyi 1024x768 boyutlarında Görüntülenmektedir. E-Tarih.org - Farkedermi@WebTeam