haberler

Ana Sayfa
Biyografiler Tarih Sözlüğü Haberler Makaleler Görüş ve Önerileriniz Kütüphane Linkler Arama Kaynakça

Silahlar Sorularla Osmanlı Tarihi Eserler Tablolar Osmanlıca Sözlük
Düşmanın eline kılıç verilmez   Türk atasözü

  Ana Sayfa  

» KUMKALE’DEKİ TARİHİ TÜRK MEZARLIĞI YENİDEN DÜZENLENİYOR
» Malkoçoğlu'nun babasının mezarı bulundu
» Türk tarihini alt üst edecek iddia
» Fatih'in darbecilere verdiği ceza
» ABDULHAMİT'İN ÖZEL YAPTIRDIĞI ÇEŞMEYİ KIRDILAR
» Kayıp Pers ordusu bulundu
» DİYAP AĞA NEDEN BAŞTACIDIR,SEYİT RIZA NEDEN ASILDI?
» Nedir bu Yavuz Sultan Selim’le alıp veremediğiniz
» KÂBE'deki son Osmanlı izi de SİLİNİYOR
» Soğuk Savaş?ı o başlattı
» Korkunç İvan Müslüman mıydı
» Büyük İzmir Yangını ilk kez yayınlanacak
» Tarihçiler 120 kahraman çocuğu araştırdı
» Özdaş: Deniz altındaki tarih turizme açılsın
» 8 Bin Yıl' Duvarı!

Toplam 324 Adet
 
 
E-Tarih.org
farkedermi@Web


 
Rusların tarihiyle hesaplaştığı film

Rusya'da devlet desteği ile çekilen ve 20 milyon dolar harcanan 'Amiral' filmi komünistleri kötülüyor. İşte komünist devrimini yerden yere vuran Rus filmi:

 

Ekim Devrimi'ni anlatan filmde kendisinin Türk soyundan geldiğini ifade eden Amiral Aleksander Kolçak, Sovyet döneminde tanıtıldığının aksine, iyi bir insan olarak sunuluyor. Uzmanlar Rusya'nın tarihi ile ilk kez bu denli hesaplaşıyor olmasını anlamlı buluyor. 
 
Rusya'da 1917 devriminin ardından yeni kurulan yönetime karşı savaşan Amiral Kolçak, yıllarca komünistler tarafından acımasız cellât olarak tanıtıldı. Geçtiğimiz ay Rusya'da sinemaseverlerin beğenisine sunulan 'Admiral' filminde ise Kolçak'ın tamamen farklı kişiliği ortaya çıkartıldı. Yapım için devlet tarafından 20 milyon dolar harcanan filmde Kolçak ülkesini seven, Rus Ortodoks kilisesine bağlı, romantik ilişkileri olan bir deniz komutanı şeklinde gösteriliyor.

Film Kolçak'ın Birinci Dünya Savaşı'nda deniz filosunda görevli komutanken Almanlara karşı verdiği savaş ile başlıyor. Rusya'da Çar 2. Nikolay yönetiminin yıkıldığı Şubat Devrimi sonrasında başa gelen Kerenski ile askeri konularda anlaşamayan Amiral Kolçak'a Amerika'dan davetiye geliyor. Amerikalı askeri yetkililer, Kolçak'ın deniz ve askeri akademik bilgilerinden faydalanmayı düşünüyordu. Kolçak Japonya üzerinden ABD'ye gitmeye hazırlanırken, Rusya'da 1917 Ekim Devrimi patlak veriyor. Bolşeviklerin iktidara gelmesini hazmedemeyen Kolçak Rusya'ya geri dönüyor.

Rusya'nın Sibirya ve Ural bölgesinde Beyaz Rus hükümetini kuran Kolçak 2 yıl boyunca Bolşeviklere karşı geniş çaplı askeri operasyonlar düzenliyor. Fakat Kızıl Ordu birlikleri bölgeye yaklaşınca ve yerel gerilla faaliyeti giderek artınca Kolçak hükümeti trenle İrkutsk kentine kaçmak zorunda kalıyor. Burada ise kötü bir sürprizle karşılaşan Kolçak kenti ele geçiren devrimciler tarafından gözaltına alınıyor. Bir kaç gün sonra kurşuna dizilen Kolçak buzla kaplı nehirde haç şeklinde kazılan deliğe atılıyor.

Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından Rusya'da SSCB dönemi ile Çar döneminde yaşananlar tartışılıyor. Bir yandan komünizm propagandası ile büyüyen nesil diğer yandan SSCB yılları boyunca kendisini ifade edememiş komünist karşıtlığı ile yetişen Ruslar. Her iki tarafta da eğitimli ve entelektüel birikime sahip insanlar mevcut olması geçmişe yönelik ortaya atılan her hangi bir yeni yapıtın toplumda büyük tartışmalara yol açmasına neden oluyor.

Kolçak yıllar boyunca acımasız cellat kabul edildi. Devrim karşıtı Beyaz'ların sürekli kötü olarak gösterildiği ve halen televizyon ekranlarında sürekli gösterimde olan Sovyet sinemasıyla yeni çekilen ve çekilecek olan "Amiral" tarzında filimler ise özellikle yeni nesilde bir nevi dengeyi oluşturacak gibi görünüyor.

Öte yandan Rus tarihçileri "Amiral" filminin kahramanı Aleksandr Kolçak'ın Türk İlyas Kolçak Paşa'nın soyundan geldiğini iddia ediyor. Söz konusu filmde de Amiral Kolçak, kendisinin Türk kanı taşıdığını ifade ediyor. Rus tarihçiler, Ukrayna'nın Hotin kalesi komutanı İlyas Kolçak Paşa'nın Rus Mareşali Hristofar Minih tarafından esir alındığını, daha sonra ise Kolçak Paşa'nın Polonya'ya yerleştiğini ve 1794 yılında ise paşanın torunlarının Rusya'ya göçtüklerini belirtiyor.

CİHAN

 
 
Yorumlar
Yorum Ekle  
 
 


Sitemiz bilgilendirme amaçlıdır, kesinlikle ticari bir amaç gütmemektedir.
Bu sayfa En iyi 1024x768 boyutlarında Görüntülenmektedir. E-Tarih.org - Farkedermi@WebTeam