haberler

Ana Sayfa
Biyografiler Tarih Sözlüğü Haberler Makaleler Görüş ve Önerileriniz Kütüphane Linkler Arama Kaynakça

Silahlar Sorularla Osmanlı Tarihi Eserler Tablolar Osmanlıca Sözlük
Hiçbir zafer amaç değildir. Zafer, ancak kendisinden daha büyük bir amacı elde etmek için belli başlı bir vasıtadır.   Mustafa Kemal Atatürk

  Ana Sayfa  

» KUMKALE’DEKİ TARİHİ TÜRK MEZARLIĞI YENİDEN DÜZENLENİYOR
» Malkoçoğlu'nun babasının mezarı bulundu
» Türk tarihini alt üst edecek iddia
» Fatih'in darbecilere verdiği ceza
» ABDULHAMİT'İN ÖZEL YAPTIRDIĞI ÇEŞMEYİ KIRDILAR
» Kayıp Pers ordusu bulundu
» DİYAP AĞA NEDEN BAŞTACIDIR,SEYİT RIZA NEDEN ASILDI?
» Nedir bu Yavuz Sultan Selim’le alıp veremediğiniz
» KÂBE'deki son Osmanlı izi de SİLİNİYOR
» Soğuk Savaş?ı o başlattı
» Korkunç İvan Müslüman mıydı
» Büyük İzmir Yangını ilk kez yayınlanacak
» Tarihçiler 120 kahraman çocuğu araştırdı
» Özdaş: Deniz altındaki tarih turizme açılsın
» 8 Bin Yıl' Duvarı!

Toplam 324 Adet
 
 
E-Tarih.org
farkedermi@Web


 
BİR TARİH BÖYLE YOK OLUR


Batman Cagdas Gazetesi Batman ve yöresindeki Süryani kiliseleri, köylüler, yerle bir etti. Çoğu tarihi kilise, samanlık ve ahıra dönüştü. Tarihi yapıtların taşları köy evleri ile hayvan barınaklarında kullanıldı

 

 

KİLİSE’NİN YARISINI  YIKTIK, BEY KONAĞINI SAMANLIĞA DÖNÜŞTÜRDÜK,

 

MANASTIRIN TAŞLARIYLA AHIR YAPTIK

 

 

BİR TARİH BÖYLE YOK OLUR

 

 

*  Batman ve yöresinde Süryanilere ait kilise, manastır ve bey konaklar, ilgisizlikten harabe halini aldı. Köylüler, tarihi yapıtları ahır ve samanlığa dönüştürmeyi başardı.150-200 yıllık tarihi yapıtların yarısı ayakta kaldı. Şimdi de ayakta kalan diğerini de yok etmek üzereyiz.

 

 

* Batman-Beşiri’ye bağlı Danalı, Ayrancı ve Yeni Pınar köylerindeki manastır, kilise ve bey konaklarının 50 yıl öncesine kadar aktif olduğunu itiraf eden köylüler, “Tarihi yapıların boşalması ve sahipsiz kalmasından kimi ahıra, kimisi ise samanlığa dönüştürüldü” diyorlar.

 

 

TARİHİ YAPITLARIN TAŞLARI KÖY EVLERİNDE!

 

Batman ve yöresinde azınlıklara ait tarihi yapıtlar, kaybolmaya yüz tutuyor. Kilise, manastır ve tarihi konakların inek, tavuk vb. gibi kümes hayvanların barınağı ile samanlığa dönüştürülmesi Kültür-Turizm İl Müdürlüğü yetkililerini harekete geçirdi. Tescilli yapıların içine tecavüz eden yeni yapılar kaldırılırken, yapı sahipleri hakkında da 2863 sayılı kanun gereğince soruşturma açıldı. Bir de tarihi yapıtların korunması için bekçilerin görevlendirilmesi kararlaştırıldı. Köylüler, 40-50 yıl öncesine kadar oturulan tarihi yapıların boşalmasıyla birlikte doğal tahribatların daha da artığına dikkat çekti. Yapıların köy içinde kaldığından sökülen taşların köy evi ve hayvan damı inşaatında da kullandığını belirten bazı köylüler, “Köy evleri manastırların değişik kesimlerine inşa edilmiş durumda. Bazı köylerdeki manastır yapısının mülkiyetine bile bakılmaksızın köy evleri yapılmıştır. Manastırın alt katında kalan mekanlar ahır, samanlık ve depo olarak da kullanılıyor” diye konuştular. 

 

MANASTIRIN BAŞINA GELEN!

 

Ortaçağ’a ait Beşiri-Ayrancı köyündeki Mor Kiryakus manastırı, Süryani keşişlerinin kullandığı manastır ve okul olarak biliniyor. M.S. 9. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen yapı dikdörtgen planlı. Üç avlusu ve farklı boyutlarda odaları olan manastır, Süryanice bir kitabeye sahip. İki köy evi, manastırın avlusuna yapılınca, bu tarihi yapı bozulmuş. Bir de yolun bitimine manastırın taşları döşenmiş. Ayrancı köyünde büyük baş hayvan damında da manastırın taşları örülünce, tarihi manastır, eski görüntüsünden uzaklaşmış. Manastırın alt kattaki odaların girişleri de taşlarla kapatılmış. Tarihi yapının çoğu köyün içinde kalınca, bazı bölümleri de köylülerce ahıra dönüştürüldü. Manastırın sahipsizliğinden fırsatı değerlendirdiklerini de itiraf eden bazı Ayrancı köylüleri, “Beton bir bina, kısmen manastırın kuzey cephesine oturtulduğu da ortadır. Kısacası, mevcut manastır yapısının mülkiyetine tecavüz vardır” dediler.

 

BEY KONAĞI, SAMANLIK OLDU

 

Beşiri-Danalı köylülerinin, ‘Kasr’ kalesi nitelendirdikleri yapı da köyün ortasındaki en yüksek yerde. 150-200 yıl öncesine kadar ‘Bey Konağı’ olarak kullanılan bu tarihi yapı, Mor Gabriel manastırındaki kayıtlarında Zercil köyü ‘Dire Kira’ diye geçiyor. İki katlı yapının duvarları bazalttan Horasan harcıyla örülmüş. Yıkılan Bey konağın ön cephesi kapanmış. Sağlam olan alt kattaki ara bölümleri de köylüler tarafından samanlığa dönüştürüldü. Depo amaçlı olarak kullanılan ‘Bey konağı’nın 40 yıl öncesine kadar kullanıldığını söyleyen Danalı köylüleri  şunları söylediler; “Yapıda 30-40 yıl öncesine kadar oturanlar vardı. Bey konağının Güney cephesi ise ilgisizlikten son bir yıl içinde yıkıldı.”

 

YENİ PINAR’DA KİLİSENİN YARISI KALDI

 

Beşiri ilçesine bağlı Yeni Pınar (Keverzo) köyündeki Süryani kilisesinin de tarihi 150-200 yıl. Köy ortasındaki höyüğün tepesine kurulan taş duvarlı kilise tek katlı. Yapının yarısının ayakta kaldığı Süryani kilisesi’nin ön sütunları mermer bloklarla kaplı. Köylüler, kiliseden sürekli taşları alınca, kilisenin yarısı ayakta kalabilmiş. Kiliseye ait  köşeli mermer bloklardan ikisi, evlerden birinin önünde. Yapıdaki bazı mermer ve blokların bazı köylüler tarafından taş ve tellerle sökülerek hayvan barınağı, saman ve tezek depo alanlarına dönüştürüldüğünü söyleyen yetkililer, “Maalesef kilisenin bir bölümünde saman ve tezek çuvalları depolanmış. Mimarinin batı alanında yer alan küçük mekanların ise bazı şahıslar tarafından ev eşyalarını depoladıkları kilitli alanlar olarak kullanması dikkat çekicidir. Bu önemli yapıda taş sökümünün önlenmesi için bir dizi çalışma yapılacak” dediler.

 
 
Yorumlar
Yorum Ekle  
 
 


Sitemiz bilgilendirme amaçlıdır, kesinlikle ticari bir amaç gütmemektedir.
Bu sayfa En iyi 1024x768 boyutlarında Görüntülenmektedir. E-Tarih.org - Farkedermi@WebTeam