kütüphane

Ana Sayfa
Biyografiler Tarih Sözlüğü Haberler Makaleler Görüş ve Önerileriniz Kütüphane Linkler Arama Kaynakça

Silahlar Sorularla Osmanlı Tarihi Eserler Tablolar Osmanlıca Sözlük
Egemenlik verilmez, alınır.   Mustafa Kemal Atatürk
  Kategoriler  

Ermenilerin Türklere Yaptığı Zulüm ve Vahşet
Ermenilerin Türklere Yaptığı Zulüm ve Vahşet

Ali Özoğlu/ Hayri Bildik
Rönesans ve Reform Çağı
Rönesans ve Reform Çağı

P. Smith
E-Tarih.org
farkedermi@Web
Kütüphane
 
 
Çerkesler'in Dünü Bugünü

d Kategorisi   Bölgeler-Ülkeler
d Kitap İsmi : Çerkesler'in Dünü Bugünü
d Yazarı : Yaşar Bağ
d Yayın Evi : KAFDAV (KAFKAS BİLİMSEL ARAŞTIRMA MERKEZİ)
d Yayın Tarihi :

 
Çerkes halkının Türkiye diasporasındaki dernekçilik faaliyetlerinde ve kültürlerinin varlığının korunmasında büyük emekleri bulunan bir Türkiyeli Çerkes aydını Yaşar Bağ. Çerkesler'in Dünü-Bugünü ise Yaşar Bağ'ın kaleminden çıkan bir araştırma-derleme niteliği taşıyor.

Ahmet Tayyar imzalı kapak tasarımı, kitabin içeriğini çok güzel yansıtmakta.Yazınıyla, yakın tarihteki mücadeleleriyle, sürgün psikolojisiyle, diasporadaki (yurtlarından ayrılıp Ruslar tarafından sürgüne gönderildikleri tüm coğrafyalar) kimlik sorunuyla tüm Çerkes halkları çok genis bir perspektifte incelenmiş kitapta. Konu bakımından belli bir sıralama söz konusu değil, daha çok Yaşar Bağ'ın öğrencilik yıllarından bu yana yazmış olduğu inceleme ve yorum yazılarından alıntılar eklenmiş kronolojik olarak.

İlk olarak Kafkasyalılar'ın anayurtlarından çıkış sebepleri, dönüş için verdiği uğraşlar ve yeni yurtlarındaki sorunları, bu gibi Çerkes insanini ilgilendiren konulara yabancı olan insanları da detaylı şekilde bilgilendirecek özellikte başlıklarla anlatılmış. Konu başlıkları ve anlatımlar tarihin ve bilimin ayrıntılarına kesinlikle kaçmıyor; çok yalın ve anlaşılır. Bu da kitabı zevkle, bir çırpıda okunabilecek bir ??ön bilgilenme'' kitabi kılıyor. Kafkasya Gerçeği, Yeni Kafkasya ve Guaze Gazetesi, Nart Dergisi vb. yayınlardan alıntı yazılar da mevcut: Cumhuriyet döneminin Kafkas kökenli önde gelenleri, Ethem Bey olayının iç yüzü, Çerkesler'in kimlik arayışı, Rus-Kafkas savaşlarının tarihi gelişimi, göç öncesi ve sonrası, Kafkasya coğrafyasının tanıtımı, anadil, kökeni Kafkasya toprakları olup da başka coğrafyalarda büyük uygarlıklar kurmuş toplumlara (Sümerler, Etrüskler vs.) genel bakış, Dünya Çerkes Birliği'nin kuruluşu ve Türkiye'deki Kafkas büyüklerinin Kafkasya ziyaretleri, Kafkaslar'ın Nart mitolojisi ve daha nice konu çok derinlemesine kaleme alınmadan, yüzeysel nitelikte bilgi verecek şekilde kitabin bütününde işlenmiş.

Bu konuları işlerken Yasar Bağ hem basılı olan sayısız kaynaktan belge göstererek yararlanmış, hem de daha önce kendisinin kağıda döktüğü yazılarını eklemiş. Sonuçta okunup bitirildiğinde dimağlarımızda hoş bir tad bırakan Çerkeslerin Dünü-Bugünü'nü yaratmış.
Yayın Yılı: 2001 İthal Kağıt 216 sayfa 13,5x19,5 cm Karton Kapak ISBN:9756798130 Dili: TÜRKÇE
 
 
Yorumlar
  Yorum Ekle
 
www.e-tarih.org
Sitemiz bilgilendirme amaçlıdır, kesinlikle ticari bir amaç gütmemektedir.
Bu sayfa En iyi 1024x768 boyutlarında Görüntülenmektedir. E-Tarih.org - Farkedermi@WebTeam