kütüphane

Ana Sayfa
Biyografiler Tarih Sözlüğü Haberler Makaleler Görüş ve Önerileriniz Kütüphane Linkler Arama Kaynakça

Silahlar Sorularla Osmanlı Tarihi Eserler Tablolar Osmanlıca Sözlük
Tüm savaşlar iç savaştır, çünkü tüm insanlar kardeştir.   François Fénelon
  Kategoriler  

Bir Kent Tarihi Kastamonu
Bir Kent Tarihi Kastamonu

Kemal Kutgün Eyüpgiller
Selahaddin Kutsal Savaşın Politikaları
Selahaddin Kutsal Savaşın Politikaları

Malcolm Cameron Lyons/ D. E. P Jackson
E-Tarih.org
farkedermi@Web
Kütüphane
 
 
Çerkesya'nın Ruslar Tarafından İşgali

d Kategorisi   Bölgeler-Ülkeler
d Kitap İsmi : Çerkesya'nın Ruslar Tarafından İşgali
d Yazarı : Semen Esadze
d Yayın Evi : KAFDAV (KAFKAS BİLİMSEL ARAŞTIRMA MERKEZİ)
d Yayın Tarihi :

 
Elinizdeki kitap, Kafkasya'nın Rus imparatorluğu tarafından fethinin 50. yılı münasebetiyle ve 1914 yılında yayınlanmıştır. Eserin yazarı olan Askeri Tarih Bilimi başkanı Albay S. Esadze, Gürcü asıllı bir Rus subayıdır ve bu kitabı ile Rus devleti tarafından kendisine verilen politik bir siparişi yerine getirmektedir. Bu bakımdan Kafkasya hakkındaki Rusça eserlerin çoğu gibi onunda görüşleri tarafsız ve objektif değildir. ??Kafkas Savaşları''na Çarlığı emperyalist gözüyle bakmakta, Çerkesler'i ??düşman halk'', istilacı Rus birliklerine karşı yurdunu savunmakta olan Çerkes askeri birliklerini "güruh" olarak adlandırmaktadır. Ama yine de zaman zaman, onların yurtları için gösterdikleri özveri, cesaret ve yiğitliklerin hakkını vermek zorunda kalmaktadır.

Kitap, esas olarak Kafkasya bağımsızlık savaşlarının 1830-1864 yılları arasındaki son dönemini, Ruslar açısından incelemektedir. Okuyucu, yazılış amacının Rusya'nın Kafkasya'yı istila ve kolonileştirme politikasını haklı çıkarmak olduğunu unutmamak ve eleştirel bir gözle okumak koşuluyla, bu kitaptan dönemin olayları hakkında bazı bilgiler elde edebilecektir.

Sovyet döneminde bir daha basılmadığı için uzun süredir kütüphanelerde bile pek bulunmayan kitap, 1993 yılında Kafkas Adıge Cumhuriyeti'nin merkezi Maykop'ta ??Pokoreniye Zapadnogo Kavkaza i okonçaniye Kavkazskoy voynı'' adı altında yeniden basılmıştır. Bizi ilgilendiren diğer bir çok eser gibi Murat Papşu'nun özverili çalışmasıyla Türkçe'ye kazandırılan bu kitabın, okuyuculara ve Kafkas araştırmacılarına yararlı bilgiler verebileceğine inanıyorum. (Sefer E. Berzeg)
Çeviren: Murat Papşu
Yayın Yılı: 1999 195 sayfa İthal Kağıt 13,5x19,5 cm Karton Kapak Dili: TÜRKÇE
 
 
Yorumlar
  Yorum Ekle
 
www.e-tarih.org
Sitemiz bilgilendirme amaçlıdır, kesinlikle ticari bir amaç gütmemektedir.
Bu sayfa En iyi 1024x768 boyutlarında Görüntülenmektedir. E-Tarih.org - Farkedermi@WebTeam