makaleler

Ana Sayfa
Biyografiler Tarih Sözlüğü Haberler Makaleler Görüş ve Önerileriniz Kütüphane Linkler Arama Kaynakça

Silahlar Sorularla Osmanlı Tarihi Eserler Tablolar Osmanlıca Sözlük
Barış zamanında bir yumurta, savaş zamanında bir öküzden daha iyidir   Alman Atasözü

  Makaleler  
En son eklenen 10 Makale


Kıbrıs'ta ele geçen İncil'e ne oldu ?


İngilizce nasıl dünya dili oldu ? -2


İngilizce nasıl dünya dili oldu ?


Dünya dili İngiizce nasıl doğdu ?


TEK RAKİBİ HAVA YOLLARI BURT MUNRO


Kalem, kelam ve kılıç imparatoru


Tarihin akışı değiştirilebilir mi?


Oturulabilir şehir Ve Türk Vakıf Sistemi


FARABİ ÜNİVERSİTESİ ŞARKİYAT FAKÜLTESİ DOĞU TOPLUMLARINDA GEÇİŞ DÖNEMLERİNDE KÜLTÜREL VE TARİHİ SÜREÇLER MİLLETLER ARASI KONFERANSI


YAKIN DÖNEM TARİHİ METODOLOJİSİ


Toplam Makale Sayısı 38232
 
Ben de Makale Eklemek İstiyorum
E-Tarih.org
farkedermi@Web


 
Diplomasız Profesör Ferdinand Porsche
İz Bırakanlar
Ahmet Sırrı Arvas
ahmetsirri.arvas@tg.com.tr
Ferdinand Porsche 1923 yılında ürettiği Mercedes'le Targa-Florio yarışında şampiyon olur. Kompresör tasarımlarıyla Mercedesler 225 hp güce ulaşır, rakiplerine açık ara fark atarlar ki buna hasımlarının hayali bile ulaşamaz. Stuttgart Teknoloji Enstitüsü, Ferdinand Usta'ya hakkını verir, "hani diploman" diye sormaz ona "fahri doktorluk" unvanı bağışlar. F. Porsche her ne kadar yarış pistlerinde dolansa da halk için "küçük araba" üretme sevdasından kurtulamaz. Küçük dediysek öyle uyduruk kaydırık değil, büyükleri gibi kaliteli ve dayanıklı bir seri yapmayı arzular. O yıllarda otomobil üreticileri gösterişli arabalar peşinde koşar, sadece zenginlere hitap etmeye bakarlar. F. Porsche, 1929 yılında Daimler'e, daha sonra Benz'e (bu ikisi bilahare birleşip Mercedes olurlar) bir "halk arabası" projesi sunar. Lakin patronlar bu işten para kokusu alamaz, "Ferdi"yi başlarından savarlar.

Derdini anlatamaz

F. Porsche de Avusturya'ya dönüp Steyr-Werke AG'de Teknik Müdürlük yapar. Ama minik oto derdini onlara da anlatamaz. Hal böyle olunca tutar kendi tasarım bürosunu "Dr. Ing. h.c. F. Porsche GmbH Konstruktionen und Beratung für Motoren und Fahrzeuge" kurar. Ve hemen o yıl otomobillere sarsıntısız bir yol tutuşu kazandıran süspansiyon sistemini tasarlar ki sadece bu bile Porsche adının unutulmaması için yeter de artar. Ardından Formula için 16-silindirli bir Grand Prix otomobili hazırlar ve katıldığı 64 yarıştan 32'sini kazanıp dünya rekorları kırar.
O yıllarda Avrupa çok gergindir, nitekim Almanya'da Naziler hükümran olurlar. Hitler, başbakan olarak ilk konuşmasını Berlin Oto Fuarında yapar ve "Eğer" der, "her iki Amerikalıdan biri oto sahibi olmuşsa bizim çocuklarımız ne duruyorlar? Bu ari ve üstün ırk kendi Henry Fordlarını yetiştirmekten aciz mi kalacak?"
Sağda solda Henry Ford adayı aranırken üçüncü çoğul şahıslar F. Porsche'yi yakalar ve apar topar Führer'in karşısına çıkarırlar. (Mayıs 1934).

KdF- Wagen

Berlin Kaiserhof Hotel'de gerçekleşen görüşmede Nazi lideri peçetesinin üzerine tosbağaya benzeyen eğri büğrü bir şeyler karalar, tasarımı ile de farklı bir araba arzular. Hitler'in kafasındaki şablona göre bu araba saatte 100 km hız yapabilmeli, anne baba ve üç çocuk taşıyabilmeli, az yakmalı, çok kaçmalı, kışın rahat çalışmalı ve fiyatı da 1000 RM'ı (Reichsmark) aşmamalıdır. F. Porsche "yok daha neler" demez, Stuttgart'taki evinin bahçesinde çalışmaya başlar. Bin marka böyle bir araba yapmak, Vosvos'a 4 fil sığdırmaktan zordur ama o teklifi ciddiye alır ve çareler üretmeye bakar.
Koca Hitler iş takipçiliği yapacak değildir ya, topu Alman Otomobil Endüstrisi Kurumu'na (RDA) atar, onlar da F. Porsche'ye prototipleri hazırlaması için 10 ay süre tanırlar. Porsche taaa 1912 yılında tayyareler için imal ettiği susuz boxer motorları yuvasına oturtur, bildiğiniz "kaplumbağa"yı hazırlayıp önlerine koyar.
Bu arabalar kaza yaptığında şoför kucağında motor bulmaz, sonra "hacıyatmaz" gibidirler, kolay kolay takla atmazlar. Radyatörü olmadığı için su kaynatmaz ve donmaz. Kaldı ki dingil mesafesi ray genişliğindedir, icabında dört demir teker takar tren yollarını kullanırlar.
Nazi subayları zikredilen otomobili en zor şartlarda denerler ama tospacık "bana mısın" demez, zor imtihanlardan yüzünün akıyla çıkar.
Hitler, bu arabayı çok sever ve Nazi sloganı "Kraft durch Freude"den (Neşeden güç doğar) ilham alarak arabanın adını "KdF-Wagen" koyar.

Neye niyet

Führer'in kurmayları herkesin ulaşabilmesi için arabanın fiyatını 990 Richsmark da tutar, dahası 5 Richsmarklık tasarruf pulları çıkarırlar. Her hafta bir pul alıp defterine yapıştıranlar şirin KdF-Wagen için garaj hazırlamaya başlarlar. Düşünün daha ilk hafta 270 bin Alman'la mukavele imzalarlar ve sayı her geçen gün artar.
Nitekim Hitler, düğmeye basar, dünyanın en büyük otomobil fabrikasının temelini atar. Bu törene 70 bin kişi katılır, Naziler ortalığı, Alman İşçi Cephesi'nin (DAF) bayraklarıyla (dişli çark içinde gamalı haç) donatır, büyük bir gövde gösterisi yaparlar.
Derken Kdf-Wagen'in adı folksvagın (halkın otomobili) olur ama Almanlar onu daha ziyade "Kaefer" (böcek) diye anarlar. Nisan 1939'da üretim henüz başlamıştır ki Cihan Harbi patlar, gestapolar Porsche'ye "bırak bu işleri, sen bize askeri araç yap" buyururlar. Ferdi bu dönemde 70 bin cip üretir, Kübelwagenler her türlü arazide, Schwimmwagenler ise suda bile yol alırlar. Bu minik komutan otomobilleri Sibirya soğuğunda da, Libya sıcağında da saat gibi çalışır, dağları, ovaları, gölleri, nehirleri aşarlar. Hasılı Tospagene para yatıran yüzbinlerce Alman'dan biri bile otomobil sahibi olamaz. Naziler bu kaynağı "Ninja kaplumbağalar" üretmekte kullanırlar. (Bu vasıtalar halen TSK bünyesinde hizmet yapar.)
 
 
 
Yorumlar
Yorum Ekle  
 
 
Sitemiz bilgilendirme amaçlıdır, kesinlikle ticari bir amaç gütmemektedir.
Bu sayfa En iyi 1024x768 boyutlarında Görüntülenmektedir. E-Tarih.org - Farkedermi@WebTeam