makaleler

Ana Sayfa
Biyografiler Tarih Sözlüğü Haberler Makaleler Görüş ve Önerileriniz Kütüphane Linkler Arama Kaynakça

Silahlar Sorularla Osmanlı Tarihi Eserler Tablolar Osmanlıca Sözlük
Geçmişi hatırlamayanlar, onu bir kere daha yaşamak zorunda kalırlar   George Santayana

  Makaleler  
En son eklenen 10 Makale


Kıbrıs'ta ele geçen İncil'e ne oldu ?


İngilizce nasıl dünya dili oldu ? -2


İngilizce nasıl dünya dili oldu ?


Dünya dili İngiizce nasıl doğdu ?


TEK RAKİBİ HAVA YOLLARI BURT MUNRO


Kalem, kelam ve kılıç imparatoru


Tarihin akışı değiştirilebilir mi?


Oturulabilir şehir Ve Türk Vakıf Sistemi


FARABİ ÜNİVERSİTESİ ŞARKİYAT FAKÜLTESİ DOĞU TOPLUMLARINDA GEÇİŞ DÖNEMLERİNDE KÜLTÜREL VE TARİHİ SÜREÇLER MİLLETLER ARASI KONFERANSI


YAKIN DÖNEM TARİHİ METODOLOJİSİ


Toplam Makale Sayısı 38232
 
Ben de Makale Eklemek İstiyorum
E-Tarih.org
farkedermi@Web


 
Osman-ı Zinnureyn
Tarihten bir yaprak
İrfan Özfatura
irfan.ozfatura@tg.com.tr
Medine'nin iklimi de insanı gibidir. Latiftir... Evet, gündüzleri azıcık sıcakçadır, ama geceleri iç ferahlatan bir rüzgar gezinir.
Kuyuları gür, suları serindir, bahçelerinde yeryüzünün en leziz hurmaları yetişir.
Lakin o sene...
O sene ne hikmettir bilinmez, yere tek damla düşmez. Ayr Dağlarını mekan tutan bulutlar hiç görünmezler. Uhud ovasını ikiye ayıran nehir kurur, toprak helva gibi kavrulur. Ufukları buharlandıran sarı sıcak "daha bu ne ki" der gibidir, "zor günlere hazır olun hele!"
Halife Ebubekir (Radıyallahü anh) çaresizlik içindedir. Nitekim korkulan olur, kıtlık göstere göstere gelir.

Buğday kervanı
Biliyor musunuz bu coğrafyada buğday oldum olası kıymetlidir. Hele o günlerde tek tane cevahir kesilir, yarım avuç tahılı olan zengin gibi gezinir.
İşte o günlerde Hazret-i Osman'ın kervanı Medine'ye girer. Deve böğürtüleri, çığlıklar, çıngıraklar... Kervancı zamanlamayı 12'den vuran insanların kıvancıyla şehirde tur atar ve çarşının ortasına tezgah açar. Tam yüz deve, evet tam yüz deve yükü buğdayı döker ortaya. Bu başak sarısı tepecik muazzam bir servet demektir. Buğday da buğdaydır hani. Hele güneşin altında bir parlar, sarı liraları bile imrendirir.
Haber şehre çabuk yayılır. Eteğini tutan tüccar, pazara koşar. İçlerinden biri Hazret-i Osman'a döner ve çok net konuşur. "Hesabını çıkar" der, "neye mal ettiysen, iki mislini vereyim, beklemeden çekelim ambara". Diğeri sözünü keser "Neden iki?" der, "burada üç katını veren varken!"
Birden işin çivisi çıkar, tüccarlar mantıkla izah edilemeyen bir yarışa kalkışırlar. Bire dört, bire beş, bire altı derken eşraftan biri noktayı koyar: "Bire yedi!"
Herkes sus pus olur. Tam 700 deve yükü buğdaya verilecek bir bedel. Medine pazarı kuruldu kurulalı bu rakamı duymamıştır. Sahi böylesi müthiş bir servetle neler yapılmaz ki?

Malını satmış
Hazret-i Osman, (radıyallahu anh) artırmayı dışarıdan biri gibi seyreder. Önce sakalını sıvazlar, sonra bebekleri parlayan gözlerini muhatabına diker. Kararlı bir sesle "Hayır!" der.
-Ama niye?
-Ben malımı sattım bile.
-Kime?
-Senden fazla verene.
-Ama, sen de biliyorsun ki, bu mümkün değil.
-Mümkün.
-Hayır. Kimse benden fazla vermedi, veremez de!
Hazreti Osman sakince "verir, verir" der, işine döner. Henüz beş on adım atmıştır ki adamları yetişirler. "Aman efendim" derler, "bu fırsatı kaçırmayacaktınız!" Mübarek, elini "boşversenize" gibilerden sallar ve akıllara zarar bir emir verir. "Çağırın fukarayı, hepsini dağıtın!" Sonra aklına birşey gelen insanların sendelemesi ile durur. "Şey.." der, "develeri unuttum, onları da kestirin, üleştirin gariplere!"
Biliyor musunuz, saçları siyah, gözleri kara olsa da Arabların alayı beyazdır. Lakin Hazreti Osman dikkat çekecek kadar sarışındır. Sakalları başak sarısıdır, gözleri denizleri andırır. Konuşmasında insanı rahatlatan bir yumuşaklık vardır. Eğer yüzüne ılık bir tebessüm oturdu ve gözlerinde manalı bir ışık parladıysa, "zamanı" demektir. Dudak uçuklatacak bir cömertliğe niyetlenmiş olmalıdır yine.
O, daima mütebessimdir, hem gözleri o kadar sık parlar ki...
 
 
 
Yorumlar
Yorum Ekle  
 
 
Sitemiz bilgilendirme amaçlıdır, kesinlikle ticari bir amaç gütmemektedir.
Bu sayfa En iyi 1024x768 boyutlarında Görüntülenmektedir. E-Tarih.org - Farkedermi@WebTeam