makaleler

Ana Sayfa
Biyografiler Tarih Sözlüğü Haberler Makaleler Görüş ve Önerileriniz Kütüphane Linkler Arama Kaynakça

Silahlar Sorularla Osmanlı Tarihi Eserler Tablolar Osmanlıca Sözlük
Savaş, söylendiği gibi, tamamen yanlış alarmlarla doludur   Aristotle

  Makaleler  
En son eklenen 10 Makale


Kıbrıs'ta ele geçen İncil'e ne oldu ?


İngilizce nasıl dünya dili oldu ? -2


İngilizce nasıl dünya dili oldu ?


Dünya dili İngiizce nasıl doğdu ?


TEK RAKİBİ HAVA YOLLARI BURT MUNRO


Kalem, kelam ve kılıç imparatoru


Tarihin akışı değiştirilebilir mi?


Oturulabilir şehir Ve Türk Vakıf Sistemi


FARABİ ÜNİVERSİTESİ ŞARKİYAT FAKÜLTESİ DOĞU TOPLUMLARINDA GEÇİŞ DÖNEMLERİNDE KÜLTÜREL VE TARİHİ SÜREÇLER MİLLETLER ARASI KONFERANSI


YAKIN DÖNEM TARİHİ METODOLOJİSİ


Toplam Makale Sayısı 38232
 
Ben de Makale Eklemek İstiyorum
E-Tarih.org
farkedermi@Web


 
Britanyalı terörist Hempher
Tarihten bir yaprak
İrfan Özfatura
irfan.ozfatura@tg.com.tr
Hempher ile İslam ülkelerine gönderilen on ajandan biri Müslüman olur, biri ölür, birinin izi kaybolur, biri de saf değiştirip Ruslar hesabına çalışmaya başlar...
Yani şimdi ellerinde daha az adam, daha çok iş vardır. Londra'daki ağalar Hempher'i bu kez Irak'a yollar, "Müslümanların arasına gir ve o vücudu mafsallarından ayır" buyururlar! Hempher gözünü dört açıp koparacağı fitne için malzeme arar. Yöreyi adım adım dolanır, kah şiilere, kah sünnilere "zarf atar"... Önce Şeyh Ömer Tai adında sünni bir imama yaklaşır, ancak şeyh ona peş peşe sorular sorar ve cevaplarına inanmaz. Kaldı ki konakladığı hanın sahibi Mürşid Efendi onun sabah namazlarına gönülsüz kalkmasına takar. Gün doğarken herkes Kur'an-ı kerim okur, o zıbaracak bir köşe arar. Hancı "beni ne ilgilendirir kardeşim, parama bakarım" demez, bu fırıldak herifi derler toplar, kapının önüne koyar.
Hempher bu kez yolsuz kalmış Azeri kılığına girerek Abdurrıza adlı şii bir marangozun yanına takılır. İşte o günlerde Farisi ve Türkçe bilen Necdli bir gençle (Muhammed bin Abdülvehhab) tanışır. Bu çocuk aşırı kibirli ve çok asabidir, kendini allame-i cihan sanır. Sünni olmasına rağmen mezhep tanımaz, Kur'an-ı kerimi kafasına göre yorumlar. Şedit bir Türk düşmanıdır, halifeye ve ulemaya sövmeden duramaz. Hasılı Hempher mumla arasa böylesini bulamaz...

Kurtarıcımız sensin!
İkiyüzlü İngiliz ona hayranmış gibi davranır. Hatta çizmeyi aşar, kulağına eğilip "sen Hazret-i Ömer ve Ali'den bile büyüksün" diye fısıldar, "İslamı cihana yayacak biricik güç sendedir, diğerleri Kur'an'ı anlayamıyorlar..."
Hempher bu acemi gencin ağzından girer burnundan çıkar ve onu nicedir beklenen "kurtarıcı" olduğuna inandırır. Eh kurtarıcılık kolay iş değildir, eski olan ne varsa yıkılmalı ve yeni yeni inkılablar yapılmalıdır.
Hempher acele etmez, zira yeterli vakti vardır. Bu genci sabırla yoğurur ve avucunun içine alır. Başlangıçta ret etmesine rağmen onu muta nikahına ikna eder ve Müstemlekeler Nezaretinde çalışan İngiliz kadınlarından biriyle (kod adı Safiyye) bir haftalığına akidlerini yapar. Bu kadın Necdliye çok tesir eder, ona "içtihad yaparak kuralları delme" cesareti verir. Gündüz Hempher , gece Safiye'nin makasına giren delikanlının kafası iyice bulanır. Nitekim "kendi sığ aklıyla" hükümler çıkarır ve uygular. Kadeh tokuşturup, şakır şakır oynamaya başlar. Lakin Hempher'in "oruca ve namaza ne lüzum var" gibi telkinlerine şiddetle karşı çıkar, "sen beni dinimden mi etmek istiyorsun" deyip yolunu ayırmaya kalkar. Hempher ustalıkla manevra yapar. Önce "seni denedim ve kazandın" der, ardından "ibadetler imandan parçadırlar (aslında değildir). Terk eden dinden çıkar. Gafiller ve günahkarlar katl olunmalıdırlar" fikrini Abdülvehhab oğlunun aklına sokar. Onu samimi ama günahkar müminlerin üstüne salar, terörden medet umar.

Tezgah üstüne tezgah
Hempher ile Safiyye, kah alttan alır, kah geri adım atar, onu sünnilik ve şiiliğin dışında üçüncü bir yolun liderliğine hazırlarlar. Bu ukala gence "Şeyh-i Necdi" gibi albenili bir isim yakıştırır, yanında saygıyla boyun büküp, el oğuştururlar.
Hempher demirin tava geldiğini hissedince bir rüya uydurur. Güya Abdülvehhab oğlu nurlar içindedir. Ansızın Resulullah Efendimiz belirmiş ve "sen benim varisimsin, artık ilmini açıkla" demiştir. Şaşkın çocuk bunun yalan olabileceğine ihtimal bile vermez, derhal mezhebini kurmaya niyetlenir (1713). İşte dengesiz bir gencin kurduğu bu köksüz mezhebe "Vehhabilik" denir.
Hempher, kendini finale hazırlamıştır ki İngiltere'ye çağrılır. O, "işim yarım mı kalacak" diye telaşlanadursun, diğer İngiliz ajanları "Şeyh-i Necdi"yi kuşatır, cendereye alırlar. Casus Safiyye onunla Isfahan'da iki ay daha muta nikahı ile yaşar. Hempher'in yerini alan "Abdülkerim" kod adlı ajan ona Safiyye'den daha zeki, daha neşeli ve çok cazibeli bir kadın (Asiye) ayarlar. Asiye bir Şiraz Yahudisi olup nazırlığın en gözde ajanlarından biridir. Abdülvehhab oğlunu dilediği gibi yönlendirir, istediği kalıba sokar.

Kardeşi kardeşe...
Ne yazık ki çöl eşkıyaları asabi gencin ardından koşar, şirazeden çıkarlar. Düşünün yüzü suyu hürmetine kainatın yaratıldığı Server'e bile mesafe koyar, işlerine gelmeyen hadisleri yok sayarlar. Türbeleri ezer geçer, tarihi camileri göstere göstere (sonraları restore bahanesi ile) yıkarlar. Eskiyi hatırlatan ne varsa (han, hamam, kışla) ortadan kaldırır, miladın kendileri ile başladığını sanırlar. Necdliler zaten kavgacı ve yağmacı insanlardır ama Vehhabileştikten sonra soygun ve katliam için "bahane" sahibi olurlar. Puta tapanlara gelen ayetleri kafalarına göre yorumlar, halis Müslümanlara müşrik muamelesi yaparlar. Çok can yakar, çok kan döker, müminlerin mallarına el koyarlar. Abdülvehhab'ın diğer oğlu Süleyman, ilim ehli bir zattır. Kardeşinin söylediklerine mükemmel cevaplar veren bir risale hazırlar. Ancak Müseylemet-ül kezzab'ın soyundan gelen haydutlara mani olamaz...
Hempherlerin biri gelir biri gider, İngilizler habire yara kaşırlar. Silahlanan çakallar Haremeyne hademe olabilmek için dostlarından ve yurtlarından ayrılan fidan boylu Mehmetçikleri arkadan vururlar.
İngilizler mermi sıkmadan zafer kazanır, birbirini kıran Müslümanlara bakar, zevkten kudururlar.
İngiliz Casusunun İtirafları (Hakikat Kitabevi)
 
 
 
Yorumlar
Yorum Ekle  
 
 
Sitemiz bilgilendirme amaçlıdır, kesinlikle ticari bir amaç gütmemektedir.
Bu sayfa En iyi 1024x768 boyutlarında Görüntülenmektedir. E-Tarih.org - Farkedermi@WebTeam