konular banner

Ana Sayfa
Biyografiler Tarih Sözlüğü Haberler Makaleler Görüş ve Önerileriniz Kütüphane Linkler Arama Kaynakça

Silahlar Sorularla Osmanlı Tarihi Eserler Tablolar Osmanlıca Sözlük
Savaşı zenginler çıkarır, yoksullar ölür   Jean-Paul Sartre

  Ana Menü  
Büyük Selçuklu İmparatorluğu ve Ardılları

Eyyubîler Devleti

Kudüsün Alınışı ve Akka Müdafası

 

E-Tarih.org
farkedermi@Web
  Konular  
Dımaşk'ın (Şam) Zaptı

I. Mısır Seferi

II. Mısır Seferi

III. Mısır Seferi ve Mısırın Zaptı

Dimyat Seferi

Kurun-u Hama Savaşı

Selahaddin ve Haşhaşiler

Haleb ve Musulun Zaptı

Remle Yenilgisi ve Hattin Zaferi

Kudüsün Alınışı ve Akka Müdafası

Frenklerin Kudüs Üzerine Yürümesi ve Barış Antlaşması

 

E-Tarih.org
farkedermi@Web

E-Tarih.org


 
 
06 Kasım 2007 20:52
e-Posta   Yazdır

 
Kudüsün Alınışı ve Akka Müdafası
Kudüsün Alınışı ve Akka Müdafası
KUDÜS'ÜN ALINIŞI ( 2 Ekim 1187 )

Hıttin savaşından 1187'de sonra sutan bu zaferden faydalanarak Taberiyye ve Akka'yı ele geçiridi. 10 gün süren şiddetli çarpışmalardan sonra Askalan'da alınmıştı. Bunu Gazze gibi önemli kaleler takib etti. Nihayet deniz tarafı da emniyete alındıktan sonra Kudüz 20 Eylül 1187'de kuşatıldı. İki taraf arasında çok şiddetli çarpışmalar oldu. Selahaddin Kudüs'ü tıpkı Haçlılar'ın yaptığı gibi kılıçla almak istiyordu. Fakat Haçlılar şehirdeki müslümanları öldürmek ve şehirdeki mukaddes yerleri tahrib etmekle tehdit edince amanlarını kabul etti. Şehir 2 Ekim 1187'de bir Mirac gecesinde teslim edildi. Şehirdeki frenkler fidye ile serbest bırakıldı. Kadın, çocuk ve yaşlılara karışılmadı. Hristiyan kaynakları bile Selahaddin'in bu konuda ki tavrını överler.

AKKA MÜDAFASI

Selahaddin sakif Arvun Kalesini kuşatırken 24 Ağıstos 1189'da Sur şehrinden ilerleyen Haçlılar denizden ve karadan Akka'yı kuşattılar. Sultan iki gün içinde geldi ve kuzeydeki müdafayı kırarak şehrin müdafasına katıldı.şehirde bahaeddin Karakuş müdafilerinbaşında bulunmaktaydı. Selahaddin hemen her tarafa gönderdiği askerler ile cihad çağrısında bulundu. Takviye aldıktan sonra savunmaya devam etti. Bu arada haçlılar müdafa merkezini bozguna uğratarak Sultan'ın merkezine kadar olna yere kadar ilerlediler. Bu sırada birçok önemli kişi şehit oldu. Ancak sağ ve sol kanat bastırınca ortada kaldılar. Pek çok kayıp vererek karargahlarına çekildiler. Ama kuşatma yine de tüm şiddeti ile devam ediyordu. Bunun üzerine Sultan Mısır'dan kardeşi ve Mısır donanmasını çağırdı. Bunlarda Haçlıları yarıp akka limanına vardılar. Alman İmparatoru barbaross'nın ordusunun yolda olduğu haberi geldi ama onun ordusu çok yıpranmış olduğu için pek bir varlık gösteremedi.
Bunun üzerine Akka'yı kuşatan Haçlılar ile hemen hemen 1 gün çarpışmalar oldu. Sonunda 25 Temmuz 1190 da büyük bir hücuma geçtiler ama melik el-adil onları ustaca püskürttü. Ancak Haçlılar sürekli yardımlar alıuyırlardı ve bu yenilgiler onları pek etkilemiyordu. Yine bir saldırıda bulndular ama sultan onları bozguna uğrattı. Frenkler etrafta surlar yaoarak dışardan gelen müslüman hücumlarıını etkisiz bırakıyorlardı. Ancak zor geçen 1190-1 kışı onlara salgın ve zor şartlar getirdi. Her türlü güçlüğe rağmen dayandılar. Bu sırada Selahaddin Akka'daki birliği değiştirp daha dinç bir savunma kurdu. fakat bu tamamlanmadan Büyük haçlı donanması gelerek şehridenizden sıkıştırdı. Bunun yanında Selahaddin , takiyüddin ve Gökböriyi geçici olarak doğuya gönderdi. Ancak onlar gelmeyince zor durumda kaldılar.halifeden ve diğer müslülmanlkardan yardım istediyse de cevap alamadı.frenkler donanmalrı erken gelince rahatladılar.yeni yardımlar da alıyorlardı. fransa ile ingiltere kralı asla yürekli richard donanması ile Akka önüne geldi. Akka da müdafiler ise yardım alamıyorlardı ve zor durumdaydılar. Sonunda çaresiz kaldılar ve anlaşma yaparak şehri teslim için müzakereler yapıldı. Önceleri müttefikler bunları kabul etmediysede karşılarında gördükleri donanma karşısında bbunu kabul ettiler. 12 Kasım 1192 de teslim için yapılan anlaşmaya göre;
1- müslümanlar tüm silhları ile Akka'yı teslim edecek
2- frenk esirleri serbest bırakılacak
3- 200.000 dinar fidye verilip gerçek haç teslim edilecek
sultan buna çok üzüldüyse de yapılacak bir şey yoktu. Herşeye rağmen Haçlılar hep güçlük çıkarıyorlardı. Bu sırda Fransa kralı ile aslan yürelki richard arası açıldı ve Philippe ülkesine döndü.richard ise siyasi yönü zayıf bir kimseydi. Akka'da esir edilen müslümanlkarın çoğunu kılıçtan geçirdi. Artık müzakere edilcek birşey kalmamıştı.
 
 

Sayfa Başına Dön

 
     

Sitemiz bilgilendirme amaçlıdır, kesinlikle ticari bir amaç gütmemektedir.
Bu sayfa En iyi 1024x768 boyutlarında Görüntülenmektedir. E-Tarih.org - Farkedermi@WebTeam