Tablolar

Ana Sayfa
Biyografiler Tarih Sözlüğü Haberler Makaleler Görüş ve Önerileriniz Kütüphane Linkler Arama Kaynakça

Silahlar Sorularla Osmanlı Tarihi Eserler Tablolar Osmanlıca Sözlük
Hürriyet olmayan bir memlekette ölüm ve çöküş vardır. Her ilerleyişin ve kurtuluşun anası hürriyettir.   Mustafa Kemal Atatürk
bosluk
     
 
Tarihi Eserler
Hızlı Ara
 
  Tarihi Eserler » Tekirdağ » Ömer Bey Türbesi (Malkara)
 
   
 
 
Ömer Bey Türbesi (Malkara)
Ömer Bey Türbesi (Malkara)

Tekirdağ ili Malkara ilçesinde Çarşı Camisi’nin (Gazi Ömer Bey Camisi) avlusu içerisinde bulunan türbe; Turan Bey’in oğlu Ömer Bey’e aittir. Türbenin giriş kapısı üzerindeki kitabesinde Ömer Bey’in ölüm tarihi h.908 (1502) olarak belirtilmiştir. Bu bakımdan türbenin de aynı tarihte yapıldığı sanılmaktadır.

Ömer Bey, Fatih Sultan Mehmet ile birlikte Otlukbeli Savaşı’na (1473) katılmıştır. Ömer Bey, Malkara’da bir cami (Çarşı Camii), bir mescit, bir tekke, Edirne’de bir mescit, Baflı Köyü’nde de bir tekke yaptırmıştır. Dimetoka ve Malkara’da bulunan bir değirmen, bir dükkân, bina ve arazi ile Yenişehir ve Tırnova’nın cizyelerini vakfetmiştir.

Kitabe:

“Kad fate el-emir el-kebir el-sulukul-melik el-islam
El müşerref bilcihad ve ziyaret ül beytü’l-haram
Ani Ömer Bey ibn Turhan Bey
Fi tisa seman mie 908 hicri...”

Türbe kesme taştan sekizgen planlı olarak yapılmıştır. Üzerini örten kubbe köşe tromplarına dayanmaktadır. Giriş kapısı dışarıya doğru çıkıntılı sivri kemerli bir niş şeklindedir. Giriş kapısının bulunduğu bölüm dışında kalan duvarlarda altlı üstlü birer pencere bulunmaktadır. Bunlardan alt sıra pencereler dikdörtgen söveli olup, üstteki pencereler sivri kemerli ve alçı şebekelidir.

 
Çorlu Kalesi (Çorlu)

Yorumlar
Yorum Ekle  
 
 
Sitemiz bilgilendirme amaçlıdır, kesinlikle ticari bir amaç gütmemektedir.
Bu sayfa En iyi 1024x768 boyutlarında Görüntülenmektedir. E-Tarih.org - Farkedermi@WebTeam