Tablolar

Ana Sayfa
Biyografiler Tarih Sözlüğü Haberler Makaleler Görüş ve Önerileriniz Kütüphane Linkler Arama Kaynakça

Silahlar Sorularla Osmanlı Tarihi Eserler Tablolar Osmanlıca Sözlük
Zafer öngörüyü sever   Latin atasözü
bosluk
     
 
Tarihi Eserler
Hızlı Ara
 
  Tarihi Eserler » Malatya » Tahtalı Hamam (Merkez)
 
   
 
 
Tahtalı Hamam (Merkez)
Tahtalı Hamam (Merkez)

Malatya il merkezinde, Mimar Sinan Caddesi, Tahtalı Sokakta, Tahtalı Caminin kuzeyinde bulunan bu hamam XIX.yüzyılın ilk yarısında yapılmıştır.

Hamam dikdörtgen planlı olup güney-kuzey doğrultusunda yapılmış, 34.20x12.90 m. ölçüsündedir. Güney cephesi 14.00 m. uzunluğundadır. Hamamın etrafı düzgün yontma taştan örülmüştür. Giriş kapısının etrafı ile hamamın kenarları. Köşe ve kemerleri kesme taştan örülmüştür. Üst örtüde kırma ve moloz taş kullanılmıştır.

Soyunmalık, ılıklık ve sıcaklık bölümlerinden meydana gelen hamamın soyunmalığına güney cephesinde sivri kemerin altında, düz söveli bir kapıdan girilmektedir. Soyunmalık, kare planlı olup üzeri tromplu bir kubbe ile örtülmüştür. Buradan yuvarlak kemerli bir kapı ile ılıklığa geçilmektedir. Sıcaklık ile ılıklık arasında yuvarlak kemerli bir kapı bulunmaktadır. Her iki bölüm arasında helâlar sıralanmıştır. Sıcaklık haçvari planlı ve dört eyvanlı, köşe hücrelidir. Eyvanlar sivri tonozla, halvetler ile orta mekânın üzeri kubbe ile örtülüdür. Sıcaklığın ortasında sekizgen biçimli bir göbek taşı vardır. Eyvanların içerisinde üçer, halvetlerde de dörder kurna sıralanmıştır. Kuzey eyvandaki basamakla üzerine çıkılan pencere külhana açılmaktadır.

 
Belediye Hamamı (Merkez) Taşhan (Hekimhan)

Yorumlar
Yorum Ekle  
 
 
Sitemiz bilgilendirme amaçlıdır, kesinlikle ticari bir amaç gütmemektedir.
Bu sayfa En iyi 1024x768 boyutlarında Görüntülenmektedir. E-Tarih.org - Farkedermi@WebTeam