Tablolar

Ana Sayfa
Biyografiler Tarih Sözlüğü Haberler Makaleler Görüş ve Önerileriniz Kütüphane Linkler Arama Kaynakça

Silahlar Sorularla Osmanlı Tarihi Eserler Tablolar Osmanlıca Sözlük
Türk milleti ikibin yıldır profesyonel askerdir. Bütün Türklerin mesleği askerliktir.   Donaldson
bosluk
     
 
Tarihi Eserler
Hızlı Ara
 
  Tarihi Eserler » Malatya » Hasan Paşa (Çarşı) Hamamı (Darende)
 
   
 
 
 Hasan Paşa (Çarşı) Hamamı (Darende)
Hasan Paşa (Çarşı) Hamamı (Darende)

Malatya Darende ilçesinde, Hacı Hüseyin Paşa Bedesteni yakınında olan Hasan Paşa Hamamı’nın kitabesi bulunmamaktadır. Ancak, kaynaklarda Hasan Paşa’nın 1837’de şehre su getirdiği yazılıdır. Hamamın da bu dönemde XIX.yüzyılın ortalarında yapıldığı sanılmaktadır

Hasan Paşa Hamamı çifte plan düzeninde, erkekler ve kadınlar kısımlarından yapılmıştır. Kesme ve moloz taştan yapılan hamamın kubbelerinde tuğla ve moloz taş kullanılmıştır. Soyunmalık, ılıklık ve sıcaklık bölümlerinden meydana gelen hamamın erkekler ve kadınlar kısımları birbirine benzemektedir. Erkekler bölümünün batı duvarındaki basit bir kapıdan soğukluğa girilmektedir. Soğukluğun orta bölümü tonoz, yan bölümleri yan bölümleri küçük kubbelerle örtülüdür. Sıcaklık üç kubbeli ve kuzeyi de tonoz örtülüdür. Sıcaklığın ortasında göbek taşı köşelerde de halvet hücreleri bulunmaktadır.

Kadınlar bölümüne batı yönünden girilmektedir. Soğukluk ve ılıklık kubbe ve tonozlarla örtülmüştür. Sıcaklık kare planlıdır ve üzeri büyük bir kubbe ile örtülmüştür. Ana mekân sivri kemerlerin yardımıyla eyvanlara ayrılmıştır. Ayrıca köşelere de kubbeli küçük hücreler yerleştirilmiştir.

 
Köprülü Mehmet Paşa Hamamı (Hekimhan) Çarşı Hamamı (Arapgir)

Yorumlar
Yorum Ekle  
 
 
Sitemiz bilgilendirme amaçlıdır, kesinlikle ticari bir amaç gütmemektedir.
Bu sayfa En iyi 1024x768 boyutlarında Görüntülenmektedir. E-Tarih.org - Farkedermi@WebTeam