Tablolar

Ana Sayfa
Biyografiler Tarih Sözlüğü Haberler Makaleler Görüş ve Önerileriniz Kütüphane Linkler Arama Kaynakça

Silahlar Sorularla Osmanlı Tarihi Eserler Tablolar Osmanlıca Sözlük
Türkler ölmeyi biliyorlar, hem de iyi biliyorlar. Ben de ölmeyi bilen bir milletin yenilmeyeceğini bilecek kadar tecrübeliyim. Burada hiç yoktan ordular kurmak ve bu orduları ölüme sürüklemek mümkün. Bu imkanlardan bol bol faydalanıyorum. Fakat, meydana getirdiğim orduları sendeleten bir engel var: Türklerin yaşayan hatıraları! Üç-dört yüzyıl önce her kudreti ve her milleti yenen Türkler, şimdi de silinmez hatıralarıyla her teşebbüsü sendeletiyorlar. Hemen her yürekte bu korkuyu seziyorum. Demek ki yalnız Türkleri değil, onların tarihini de yenmek lazım. Bu durumda ben, Türklerin düzinelerle milleti idare etmelerindeki sırrı da anlıyorum. Onlar milletleri bir kere yeniyor fakat kazandıkları zaferleri ruhlara ve nesillere nakşedebiliyorlar.   M. Montecuccoli (Avusturyalı Komutan)
bosluk
     
 
Tarihi Eserler
Hızlı Ara
 
  Tarihi Eserler » Isparta » Cirimbolu Su Kemeri (Uluborlu)
 
   
 
 
Cirimbolu Su Kemeri (Uluborlu)
Cirimbolu Su Kemeri (Uluborlu)

Isparta Uluborlu ilçesinde Cirimbolu Su Kemeri 1869-1872 yılları arasında, Kavil Pınarı’nın suyunu kente taşımak için yapılmıştır. Su kemerleri Kapu Dağı’ndan kale içerisine suyu ulaştırmaktadır. Bu su kemeri aynı zamanda köprü olarak da kullanılmaktadır.

Üst üste iki yuvarlak kemerden meydana gelen 20 m. uzunluğundaki su kemeri 4,5 m. genişliğinde, 2,5 m. yüksekliğindedir. 
Antiokheia Su Kemerleri (Yalvaç)

Yorumlar
Yorum Ekle  
 
 
Sitemiz bilgilendirme amaçlıdır, kesinlikle ticari bir amaç gütmemektedir.
Bu sayfa En iyi 1024x768 boyutlarında Görüntülenmektedir. E-Tarih.org - Farkedermi@WebTeam